Youtube Kanalları da Vergi Ödeyecek

Maliye Bakanlığı Youtube ve Dailyotion gibi video paylaşım sitelerinden vergi alınmasıyla ilgili çalışmalarına başladı.

Dünya Gazetesi’nde yer alan habere göre Maliye Bakanlığı, Youtube üzerinde bir ofisi ya da şirketi bulunmayan Youtube kanallarından elde edilen gelirler üzerinden vergi alınması için düğmeye bastı.

Aslında video kanalları üzerinden gelir elde edenlerin saptanıp onlardan yavaş yavaş vergi alınmassına başlanmıştı. Ancak kullanıcılar bu vergilerden kaçmak için hesaplarını KKTC’ye taşıdılar. Bakanlık, bu konuyla ilgili de bir düzenleme yapılacağını belirtti.

_86537022_7fe87850-3e57-481f-923d-ce7e6cd60eaa

Cem Yılmaz, Burak Oyunda, Niloya, LeHamam, Ruhi Çenet Videoları, Sebi Bebi, Nefis Yemek Tarifleri ve LeaflookRS gibi popüler YouTube kanalları, Socialblade sitesinden elde edilen verilere göre yıllık ortalama 2 milyon dolar civarında para kazanıyor. TL karşılığı 7 milyon’a denk gelen bu kazanç üzerinden eğer vergilenmeye gidilseydi Bakanlık 1,5-2 milyon TL nakit para akışı sağlayacaktı.

Google’ın bünyesinde bulunan Youtube’nin Türkiye’de ofisi bulunmuyor. Ancak Google markasıyla yaklaşık 10 yıldır ülkemizde ofisi bulunan şirket, vergi yükümlülüklerini yerine getirdiklerini belirtiyor. Başbakan Binali Yıldırım ise “21 ülkede şirket kurup ödüyor bize gelince ‘yapmayız’ diyor. Youtube, diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de resmi bir temsilcilik kurmalı. Yasal konularda idare (devlet) Youtube’da muhatabını bilmeli. Youtube, Türkiye’ye özgü ‘tr’ uzantılı bir site dizayn etmeli. Bu site, Türkiye’nin ulusal mevzuatını ve internete ilişkin yasasını dikkate alarak yayın yapacaktır. Dolayısıyla erişime engelleme riski de ortadan kalkacaktır” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Eğer Bakanlığın attığı bu adım istediği yönde olursa, Facebook ve Twitter’ın da bu ödemeden nasibini alması muhtemel. Çünkü iki büyük şirketin de Türkiye’de kendilerine ait ofisleri mevcut değil.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir