Yeşilay’dan Sigara Yasağı İhaline; Yeşil Dedektör!

Yeşilay, Hükümet’in 2008 yılında yürürlüğe koyduğu kapalı alanda sigara içme yasağını çiğneyen işletmeleri vatandaşın şikayet edebileceği bir uygulama yayınladı.

2008 yılında yürürlüğü giren yeni yasa ile artık kapalı alanlarda sigara içimi yasaklanmıştı. Ancak aradan 8 yıl geçmiş olmasına rağmen özellikle var ve eğlence mekanlarında bu yasak çiğnenmeye devam ediyor. Sigara içmeyen kişilerin haklarının kasten çiğnendiği bu durumu artık siz, bizzat yakalatabileceksiniz.

fe4a3cfc624718edced060fb697fa4452a917f79

Yeşilay tarafından geliştirilen “Yeşil Dedektör” isimli uygulama ile Android ve iOS cihazlarınızda, sigara yasağının çiğnenmesi durumlarını anında bildirebileceksiniz. Şimdilik sadece İstanbul’da aktif olan uygulamanın kısa bir süre içinde tüm ülkeye yayılması bekleniyor. T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü destekli olan uygulamada, sizin tarafınızdan verilecek olan ihlal bildirimleri anında müdürlüklere gidecek ve mekana gerekli denetimler için memurlar gönderilecek. Eğer memurların ihlal tespit etme durumunda ise hem ihlal eden vatandaş hem de işletme gerekli cezayı alacak.

Uygulamanın kullanımı ise oldukça basit. Uygulamayı açtığınız anda size en yakın olan mekanları listeleyebiliyorsunuz. Böylece ihlalin yapıldığı mekanı bularak, haklarınızı ihlal edenleri ilgili birimlere şikayet edebilirsiniz.

https://www.yesildedektor.org/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir