Wikipedia Yalan Haberlerle Mücadele Edecek

Wikipedia kurucularından olan Jimmy Wales, Wikipedia’yı popüler kılan formülün çevrimiçi yalan haberlerle mücadelede aynı etkiye sahip olmasını umuyor. Wikipedia, profesyonel olan ve topluluk gazetecilerinin yanında, web için kaynağı doğrulanmış haberler üreten “Wikitribune” uygulamasını başlatıyor.

Yeni site; görünüşte Wikipedia Vakfı’nın ücretsiz ve uzun süreli kaynaklı olan haber sitesi WikiNews’den farklı bir sistemde olacak.

Wikipedia ve sözü edilen vakfından bağımsız olan Wikitribune, video ve ses içerikli içeriklere sahip olmayı hedefliyor. İlk olarak İngilizce olarak yayınlanacak Wikitribune’un ne zaman kullanıma sunulacağına dair henüz bir bilgi verilmedi.

İnternet ortamındaki yalan haberler, özellikle geçtiğimiz yıl tartışmalı olan ABD Başkanlık yarışında bir trend konusu haline gelmişti. Bu olayların ardından Facebook da kendi platformunda yalan haberlere karşı bir önlem almıştı. Buna karşılık olarak şirket, diğer teknoloji şirketleri, akademisyenler ve kar amacı gütmeyen kuruluşlarla bir proje başlattı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir