Wikipedia Türkiye’de Neden Yasaklandı?

Bilindiği gibi Wikipedia, Türkiye’de uzun bir süredir erişim engeli yaşıyor. Wikipedia’da terör örgütlerini destekleyen içeriklerin yer almasından dolayı ve bu bilgilerin düzeltilmemesi sonunda siteye erişim engelinin getirildiği biliniyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, katıldığı canlı yayında Wikipedia’nın engellenmesi ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalara göre Wikipedia’nın kendisi de Türkiye’de erişim engelinin kaldırılmasını istemiyor.

1502088524_wikipedia.png

Ahmet Arslan, Wikipedia’nın neden engellendiği konusuna yaptığı açıklamada şunlara yer verildi:

Bütün bu sistemlerin hepsinin faydası olduğu konusunda şüphe yok, zararlı olduğu taraflar konusunda ise görüşmeler yapılarak hataların düzenlenmesi sağlanır.

Ne yazık ki, Wikipedia’da ülkemiz için yanlış algılara neden olabilecek o kadar fazla yayın var ki, bu konuda kendilerini defalarca kez uyardık.

Hatta, editörlerin bu konuda gerekli düzenlemeleri yapması mümkün olduğu halde, Türkiye’de bulunan editörleri yasaklayarak düzenleme imkanını ortadan kaldırdılar.

Halen, görüşmelere devam ediyoruz ve insanlarımızın bu hizmetten faydalanmasını istiyoruz.

Onları ısrarla, terör ile canı pahasına mücadele eden Türkiye’yi DAEŞ destekçisi gibi göstermekten vazgeçmeleri konusunda uyarıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir