Vergi Dairesi Bitcion’cilerin Peşinde

Amerika vergi idaresi IRS, vergi kaçırmak için Bitcoin kullananları tespit etmek için harekete geçiyor. Peki IRS, Bitcoin’cileri nasıl yakalamayı düşünüyor?

Dijital para birimi Bitcoin, dünya genelinde yaygın bir biçimde kullanılıyor ve büyük ilgi görüyor. Ayrıca bir çok insan tarafından önemli bir yatırım aracı olarak da görülüyor. Ancak Bitcoin, gelirlerini saklamak veya yasal sisteme sokmadan alışveriş yapmak isteyenler için de alternatif bir kapı oluyor.

Elbette bu durum kullanıcıların vergi kaçırmasını sağlıyor. ABD vergi idaresi IRS ise şimdi bu Bitcoin sayesinde vergi kaçıranları tespit etmek için düğmeye bastı. IRS bu amaçla ABD’deki en büyük dijital para borsası Coinbase’e bir emir gönderdi ve 2013 – 2015 yılları arasında yapılan tüm Bitcoin işlemlerini ve kullanıcıların bilgilerini talep etti.

Bu adım, IRS’in tüm kullanıcıları araştırarak gerçek kimliklerine ulaşmaya çalışacağını ve Bitcoin üzerinden beyan ettiği gelire göre orantısız bir biçimde alışveriş yapanları ağır bir şekilde cezalandıracağını gösteriyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir