Uzakdoğu filmleri ve kadın dövüşçü

En iyi dövüş sahnelerinin olduğu filmler sıralansa; birinciliği  uzakdoğu filmleri değil de  Kill Bill ‘in alması şaşırtıcı olmaz. Zira, dövüş sahnelerinin itici gelen havasını teknolojiyi büyük ölçüde kullanarak,  epik ( destansı ) bir görsellik hatta şiirsellik katarak anlatan ünlü yönetmen Quentin Tarantino; üstelik bu dövüş sahnelerinde kadın savaşçı kullanmayı da ihmal etmez.

Kadın ve dövüş yanyana gelmeyen ikili, Tarantino’nun Kill Bill serisinde sanki Lucy Liu ya da Uma Thurman  sıradan bir  iş yapıyormuş gibi ( mesela yemek yapmak ) hayatın normal döngüsü içinde anlatılır. Tabii Tarantino’nun bu sahneleri çekerken yararlandığı film teknolojisi, bilgisayar teknolojisi dışında; David Carradine gibi yıllarca Kung Fu serisinde başrol oyuncusu olarak oynamış bir aktörün yine başrol oyuncusu olarak Kill Bill’de  yeralması, konunun bütünlüğü açısından tüm taşların yerine oturmasını sağlamıştır.

Kill Bill, uzakdoğu filmlerindeki dövüş sahnelerinin anlatımına farklı bir boyut kazandırdı ve bu kategorideki filmlere olan sempatiyi artırdı. Online film izleme sitelerinde uzakdoğu filmleri tercih edilir bir kategori oldu. Bu konuda başvurulabilecek bir kaynak göstermek gerekirse;  http://www.conofilm.com/uzak-dogu-filmleri özellikle imdb 7 ve üstü  uzakdoğu film arşivi ile rahatlıkla önerilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir