tvOS 10 Tanıtıldı!

WWDC 2016’da tüm işletim sistemlerine getirdiği yenilikleri sunan Apple, Apple TV’lerde kullanılan tvOS işletim sisteminin yeni sürümünü tanıttı. İlk ve en önemli delişme artık iPhone’nunuz ile Apple TV’ye müdahale edebilmeniz… Yeni Remote uygulaması sayesinde tvOS’ta yazı girişi yapabileceksiniz. Ayrıca sesli kontrol ve gelişmiş oyun kontroleri de sağlıyor.

tvOS 10 Özellikleri

Geçtiğimiz WWDC’de Apple TV’de Siri ile arama yapılabileceği açıklanmış ve bir önceki sürüme Siri özelliği gelmişti. Bu sürümde Siri’nin arama kapasitesi arttırılmış. Artık Siri’ye “Bana youtube’den Arif’in Manchester’a attığı golü açar mısın?” dediğinizde anında karşınızda olacak. Ayrıca Siri, canlı kanalları da başlatabilecek.

Apple Events - WWDC Keynote June 2016 - Apple.mp4_001978046

Diğer ve bize göre en büyük gelişme ise kullanıcı girişleri ile ilgili. 6.000’den fazla uygulaması bulunan Apple TV’nin en önemli ve en çok kullanılan uygulamaları elbette televizyon kanallarının uygulamaları. Ancak bu uygulamalara abone olduğunda servisin sağladığı bir kodu girmeniz gerekiyor ve çok fazla uygulama olduğu için bu durum sizin saatlerinizi bile alabilir. Apple buna büyük bir çözüm bulmuş. Artık tek bir şifre ile tek seferde tüm yayınlara giriş yapabileceksiniz.

Apple Events - WWDC Keynote June 2016 - Apple.mp4_001993200

Bir diğer yenilik ise Dark Mode…. Artık dilerseniz Apple TV’nin arayüzünü Dark mod sayesinde gri renge bürüyebileceksiniz ki bu durum özellikle gece kullanımı için oldukça ideal gibi duruyor.

Apple Events - WWDC Keynote June 2016 - Apple.mp4_002018980

tvOS 10 ne zaman gelecek?

Apple dün geceki etkinlik sonrası tüm işletim sistemlerini olduğu gibi tvOS 10’u da geliştiricilerin kullanısına sundu. Final sürümü ise sonbaharda gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir