Turnike Sistemleri üzerine gülümseten bir yazı

Plaza çalışanları tarafından – özellikle de bankacılar tarafından- gayet iyi bilinen ve hatta gülünen bir hikâye vardır, gerçekte olmuş mudur tam olarak bilinmez ancak söylenegelir ki; birgün bir teyzenin  bir bankanın genel müdürlüğüne işi düşer. Teyzemiz gelir, tam bina girişindeki turnikelerin olduğu yere; vakit de öğle yemeğinden dönüş ve mesai başlama vaktidir. Banka personeli birer ikişer öğle yemeğinden işinin başına dönmek üzere binaya giriş yapmaktadır. Teyzemiz de onları izlemektedir.. Bir şey dikkatini çeker;  gelen çalışanlar bina girişindeki üç kollu turnikelere yanaşarak hafif yan dönerek durmaktadırlar ve o sırada da turnike açılmaktadır. Her gelenin bu şekilde yaptığını gördükten sonra yaşlı teyzemiz de kendinden emin bir tavırla turnikeye yanaşır ve hafifçe yan döner. Ama o da ne, turnike açılmamaktadır. Teyzemiz bu sefer öbür yanını döner, yine olmaz, hafif kalçasını döner o da olmaz. Bu arada bina girişindeki güvenlik personeli de olayı izleyip anlamaya çalışmaktadır. En sonunda teyzeye müdahale ederek ne yapmaya çalıştığı sorulur. Teyzemiz de  ” kızım, deminden beri gelen gösterdi geçti, gelen gösterdi geçti; ben de öyle yapayım dedim niye açılmadı, anlamıyorum?” der ancak karşısındaki güvenlik görevlisi kızın gülmekten gözlerinden yaş gelmektedir o sırada…:) Tabii, güvenlik personeli olan kız da yaşlı teyzemize,  personelin giriş kartlarını pantolon ceplerine koyduklarını ya da kemerlerine taktıklarını o yüzden turnike üzerindeki kart okuyucu kısma doğru dönerek kartı okuttuklarını anlatır ancak olaya şahit olanlar için oldukça eğlenceli bir o kadar da unutulmayacak bir enstantane yaşanmıştır.

Turnike ismini ne zaman duysam, bu olay aklıma gelir ve gülerim. Hatta plazalara yolum düşer de turnikeden geçiyorsam hafif yan da dönerim:)

Eskiden binaya girişte güvenlik açısından zorunlu olarak görülen turnike sistemleri, güvenlik için olduğu kadar; personel devam kontrol sistemi olarak da kullanılmaktadır.Turnikeler üzerine parmak izi okuyucu, yüz tanıma cihazı ve kart okuyucular konarak kontrollü ve güvenli geçiş sağlanmaktadır.

http://www.perkotek.com/turnike-sistemleri/   internet sitesindeki bilgilere göre; 4 çeşit turnikeli geçiş sistemi bulunuyor:

1.    Tripod turnike sistemi çeşitleri ( Teyzemiz galiba tripod turnike sisteminden geçmeye çalışıyordu:)) )
2.    Parmak izli turnike sistemi
3.    Yüz tanıma turnike sistemi
4.    Kartlı turnike sistemi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir