Türkiye’de 5G Teknolojisi İçin Neler Gerekli?

Serbest Telekominikasyon İşletmeleri Derneği, son günlerde Türkiye’nin gündeminde yer alan 5G teknolojileri ve 4,5G’den 5G’ye geçiş konusunda bazı açıklamalarda bulundu. TELKODER, GSM baz istasyonlarının fiber internet kablolarıyla birbirine bağlı olduğunu ve milyonlarca GSM hattının bu biçimde çalıştığını açıkladı.

Türkiye’de önemli engeller nedeniyle henüz %100 güçlü bir 4,5G altyapısı sağlanamadığına dikkat çekerek 2020 yılı için planlanan 5G’ye geçiş sürecinin iyi planlanmasının önemine vurgu yaptı.

TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak, 5G teknolojisi hakkında şunları söyledi:

5G telekomünikasyon sektörü ve Türkiye’nin geleceği için kritik öneme sahip. 5G teknolojilerinin yerelleşmesi yönündeki değerli çalışmalar kadar Fiber altyapı kurulumunun da bir milli mesele olarak algılanması gerekiyor. Bugün gelinen noktada yasalarla belirlenmiş tesis paylaşımı kuralları uygulanmıyor, İstanbul Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere yerel yönetimler işletmecilerin fiber yatırımlarını engelliyor. Türkiye’nin önünü tıkayan gücünü azaltan bu uygulamaların bir an önce önüne geçilmesi gerekiyor. Hükümetimiz daha güçlü bir Türkiye için yüzde yüz güçlü bir fiber altyapı için beklenen mevzuat değişikliklerini bir an önce hayata geçirmelidir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir