Türk Profesörden TIP Dünyasını Heyecanlandıran Buluş

Harvard Üniversitesi’nde genetik ve kronik hastalıklar üzerine bazı çalışmalar gerçekleştiren Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil liderliğinde olan Sabri Ülker Merkezi araştırma ekibi, kolesterol seviyesi yükseldiğinde uyarı veren ve bu durumun zararlı taraflarınıdan hücreleri koruyan bir mekanizma geliştirdi.

Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tüm tıp dünyasını heyecanlandıran çalışmalara imza attı. Çalışmalarla ilgili yapılan açıklamalarda; diyabet, kalp sağlığı, şişmanlık gibi yaşla beraber gelen kronik metabolik hastalıklar üzerinde çalışmalar yaptıklarını anlatan Hotamışlıgil, öncelikle metabolizmanın nasıl çalıştığını ve nasıl bozulduğunu anlamaya çalıştıklarını belirtti.

1511095897_harvard-sabri-ulker-merkezi-baskani-proftdbpiny1pkmlc1wcr5sgzw.jpg

Prof. Dr. Hotamışlıgil, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları dedi:

“Halk arasında kolesterolün korkutucu tarafı kandaki yükselmesi ve bu yükselme de özellikle kalp ve damar hastalıkları, beyin ve metabolik hastalıklar için büyük bir risk faktörü fakat onun riske dönüşmesi süreci çok daha uzun, esas hasar kolesterolün hücre içinde yükselmesi ile başlıyor ve sistemi yavaş yavaş kemirip, organ düzeyinde, sonra dolaşım düzeyinde ve uzaktaki organlar düzeyinde problemler yaratıyor.

Bizi en çok heyecanlandıran sadece bir hastalığa yönelik buluş değil, bütün hücreleri ve o hücrelerin çalıştığı bütün fonksiyonları değiştirebilmeyi mümkün kılabilecek bir mekanizma. Bir şalter gibi düşünelim, bir dedektör var kolesterolü algılıyor, nerede ne kadar olduğunu, yeterli yüksekliğe vardığında kapanıyor sonra açılıyor. Bu sistemi, her dokuda ve her hastalık koşulunda açıp kapatma yöntemleri geliştirmek üzere bir yola çıkıyoruz ve bunu başarabilirsek bütün bu hastalıklarla mücadele etmek için elimizde önemli bir silah olacak. Öngördüğümüz hayal ettiğimiz şey bu.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir