Toplu Taşımada Mobil Cüzdanla Ödeme Dönemi

Mobil cüzdan ödemeleri ve temassız ödeme uygulamaları her geçen gün hızla yaygınlaşıyor. Artık dünyanın farklı noktalarında toplu taşıma hizmetleri için de mobil cüzdanlar devreye girdi.

Avusturya, önümüzdeki yıl Sidney’deki metro istasyonlarında ve toplu taşıma duraklarında temassız bilet uygulamalarının test edileceğini duyurdu. Benzer bir sistem ülkemizde de deneniyor. Ayrıca Londra gibi metropollerde de uygulanıyor. Yapılan açıklamalara göre Sidney, Londra’da kullanılan sistemi yerinde inceledikten sonra testlere başlamış.

Çin’de ise toplu taşıma sistemleri için, Huawei’nin mobil ödeme servisi Huawei Pay ile dijital bilet imkanı devreye girdi. Çin’li Huawei kullanıcıları, uygulama üzerinden satın aldıkları dijital bileti, trene binerken mobil okuyuculara okutarak hızlıca trene binebiliyorlar.

Moskova’da metro yolcuları, bilet gişeleri önünde beklemeden Apple Pay ile ödeme yapabiliyorlar. Ayrıca Moskova yöntemi, insanları mobil ödemeye yönlendirmek için her Pazartesi günü mobil cüzdan sahiplerine ücretsiz tren yolculuğu sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir