THY’de Hamile ve Engelli Yolcular İçin Bilgilendirmeler

Türk Hava Yolları, Türkiye’nin en büyük şirketlerinden bir tanesidir. Bu yanında tüm dünyada tanınan ve çeşitli spor kulüplerine sponsor olabilecek kadar büyük bir bütçeye sahip olan firma, uçak yolculuklarında hamile ve engelli yolcular için de çeşitli bilgilendirmeler sunarak, onların yolculuklarında rahat edebilmelerini sağlamayı amaçlamıştır. Sosyal sorumluluk projelerine verdiği destek ve Türkiye’nin tanıtımı alanındaki özverili çalışması sayesinde THY, Türkiye’nin dış dünyadaki göz bebeği gibidir.

Hamile yolcuların daha rahat ve güvenli yolculuk geçirmesi açısından bazı kurallar ve bilgilendirmeler sunmuştur.

28 hafta yani 7 ayını doldurmamış hamile yolculardan, seyahat için herhangi bir rapor talep edilmemektedir. Ancak tek bebeğe hamile olan yolcuların 28 haftada 35 haftaya kadar olan süre içerisinde yolculuk etmeleri için, doktorlarından “uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” ibaresi istenmektedir. Bu rapor ile 28 hafta üstündeki hamile kadınlar THY ile seyahat edebilirler. 36 hafta ve sonrasında ise doktor raporu olsa dahi annenin ve bebeğin sağlığı açısından hamile yolcular uçağa kabul edilemez. Çift bebeğe veya daha fazla bebeğe hamile olan yolcular, 38 hafta ve 31 hafta sonuna kadar doktorlarından aldıkları aynı ibareli rapor ile seyahat edebilirler. 32. Hafta ve sonrasında doktor raporu olması halinde ile THY uçaklarına binemezler. Ayrıca doktor raporları hakkında da bir bilgilendirme yapılmıştır ve raporların 7 günden eski olmaması istenmiştir. Raporu düzenleyen doktorun rapor üzerinde adı, soyadı, diploma numarası ve imzası mutlaka olmalıdır. Ayrıca raporun dili İngilizce veya Türkçe olmalıdır.

Hasta yolcular, ancak doktorları tarafından verilen “uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” ibaresi alması halinde uçakla seyahat edebilirler.

Görme ve duyma engelli yolcular herhangi bir rapor gerekmeden kendi başlarına THY uçaklarında seyahat edebilirler. Ancak hem duyma hem de görme engeli olan yolcuların bir refakatçi ile seyahat etmeleri gerekmektedir. Görme engelli yolculara refakat eden köpekler, kabine ücretsiz olarak kabul edilebilirler. Rehber köpekler için rezervasyon kalkış saatine 48 saat kala yapılmalıdır. Uçağa kafessiz bir şekilde alınacak bu köpeklerin, temiz ve ağızlıklı bir şekilde sahiplerinin ayaklarının dibinde oturması gerekmektedir. Rehber köpeklerin sağlık belgeleri, kimlikleri ve aşı belgeleri olmalıdır. Ayrıca gidilecek ülke tarafından istenen başka evraklar varsa bunlar da bulundurulmalıdır.

Uçakta tek başına seyahat edemeyecek durumda olan hareket kabiliyeti kısıtlı yolcuların bir refakatçi ile seyahat etmeleri önerilmektedir. THY, engelli, hamile ve hasta yolcular için kabin ekibini özel olarak eğitmiş ve gerekli durumlarda tüm hassasiyeti göstermelerini istemiştir. Birçok sosyal sorumluluk projesine destek veren THY, yolcularına gösterdiği hassasiyet ile de beğeni toplamıştır. THY ve uçuş kuralları hakkında çok daha detaylı bilgilere thyucak.net adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir