Tesla, otopilot ile kaza riskini düşürüyor!

Tesla, her geçen gün geliştirdiği otomatik pilot özelliğinin kaza riskini neredeyse yarı yarıya düşürdüğünü bir kez daha kanıtladı. İşte detaylar…

Elektrikli otomobilleri ile sektörün konuşulan markası olan Tesla, bir dönem otomatik pilotunun yaptığı kazalar ile uzun süre konuşulmuştu. Ancak Tesla, son zamanlarda otomatik pilot özelliği üzerinde yaptığı çeşitli yazılımsal geliştirmeler ve donanım değişikliği sayesinde bu algıyı değiştiriyor.

Şirketin CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz yıl otomatik pilot özelliği ile kullanılan araçlarından elde ettikleri veriler sonucunda kaza riskinin yüzde 50’ye kadar azaldığını açıklamıştı. Tesla otomatik pilotunun yaptığı ve can kaybına yol açan kaza hakkında soruşturma başlatan ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, araçların tüm otomatik pilot yeteneklerini uzun süredir incelemekteydi.

Yaptığı incelemeler sonrasında araçlarda bir kusur olmadığını açıklayan güvenlik idaresi, Musk’ın açıklamalarını destekleyen verilere ulaştıklarını belirtti. Kurum tarafından hazırlanan raporda, otomatik pilot sisteminin bir bileşeni olan otomatik direksiyon özelliği aktif edildiğinde, Tesla araçların kaza riskini yüzde 40 oranında düşürdüğü belirtiliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir