Tesla Adası Güneş Enerjisiyle Çalışıyor

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın umut verici ve ilginç temiz enerji deneyi, Pasifikte bir adanın tamamen güneş enerjisi ile çalışmasını sağlıyor.

Tesla, artık resmen güneş enerjisi sistemleri geliştiricisi oldu. Elon Musk tarafından kurulmuş olan ve ABD’de çatılara uygun fiyatla güneş enerjisi panelleri kurup işleten SolarCity, Tesla’nın bünyesine katıldı. Böylece tüm dünyayı güneş enerjisi ile çalıştırmayı hedefliyor.

Tesla, hedefine ulaşmadaki en önemli deneyini ise ABD’nin Pasifik’teki bir adada gerçekleştiriyor. Tesla’nın kurduğu 1,4 megawatt gücündeki güneş panelleri, Ta’u adasının tek enerji kaynağı…

Adada yaşayan 600 kişi, eskiden dizel jeneratörlerle elektrik üretiyordu ve bu yüzden günde 300 varil dizel tüketmek zorundaydılar. Bu dizel varillerin gemilerden adaya taşınması da ayrı bir finansal ve lojistik gerektiriyordu.

Şimdi ise Tesla’nın Powerpack pilleri sayesinde, güneşten gelen enerjiyi depolayabilen ada halkı, güneşsiz günlerde depolanan bu elektriği kullanarak, elektrik parası ödemiyor.

Ayrıca adada hava kirliliği sona ermiş durumda ve jeneratör gürültüsü de yok. Tesla, bu büyük deney sayesinde daha büyük topluluklarda temiz enerji ile kurulacak düzenlerde ortaya çıkabilecek sorunları belirliyor ve deneyim kazanıyor. Sonraki adım ise, küçük bir şehri tamamen güneş enerjisiyle çalıştırmak…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir