Telefonunuzu Satmadan Önce Neler Yapmalısınız?

Genç ve teknoloji meraklısı bir nüfusa sahip olmasından dolayı Türkiye’de telefon ve tabletler çok sık bir şekilde yenileniyor. Ancak pek çok kullanıcı, elden çıkardığı cihazlarının içerisindeki kişisel verilerin başkalarının eline geçmesini önemsemiyor ve buna dikkat etmiyor. Oysa günümüzde telefonlarda, bilgisayarlar ve tabletlerle çok fazla kişisel bilgi yer alabiliyor.

Ne Yapılabilir?

Satılan telefondan kişisel bilgilere ulaşılmaması için öncelikle dosyaların silinmesi gerekir. Ancak bir dosyanın silinmesi demek onu cihazdan tamamen yok etmek anlamına ne yazık ki gelmiyor.

Fabrikaya Ayarlarına Döndürme

2015 senesinde yapılan bir araştırmaya göre Apple ve BlackBerry cihazlarda gerçekleştirilen fabrika ayarlarına dönme işleminde tüm veriler, fiziksel olarak geri döndürülemeyecek şekilde siliniyor. Ancak çoğu Android işletim sistemli cihaz, bu özelliğe sahip olamıyor.

Bu nedenle İOS kullanıcılarının fabrika ayarlarına dönmeleri yeterli olabiliyor. Android kullanıcıları ise çözüm cihazı fabrika ayarlarına döndürmeden önce cihazı şifrelemektir. Böylece cihazın fiziksel kopyasını bile oluşturabilse üzerindeki bitler hiçbir şey ifade etmeyecektir.

Şifreleme Nasıl Yapılır?

Android cihazı şifrelemek için Ayarlar > Güvenlik > Şifreleme menüsüne gidilebilir. Ayrıca sıfırlama seçenekleri de Ayarlar > Yedekleme & Sıfırlama > Fabrika ayarlarına sıfırla menüsünde bulunmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir