Telefondan Arkadaş Edinmek Artık Mümkün

Cep telefonları insanların hayatlarının en önemli kısımlarından birini oluşturur. Akıllı telefon devri ile beraber arama yapmak telefonların kullanılan sonraki fonksiyonları haline gelmiştir. Bu telefonlarda öncelikle arkadaşlarla iletişime geçmek, sosyal medya hesaplarında aktif olmak ve bu ortamlarda sosyalleşmek yer almaktadır. Aramanın yerini mesajlaşma almaya başlamış ve beraberinde de sosyal medya uygulamaları üzerinden iletişime geçmek çok daha popüler hale gelmiştir. Ancak bu ortamlarda sosyalleşmek zaman zaman zor bir hal alabiliyor. Özellikle bu uygulamaları kötü amaçla kullananların ardından, bazı insanlar tanımadıkları insanlarla iletişime geçme konusunda temkinli bir hale gelmiştir. Bu nedenle sosyalleşmek, daha önceden tanınan insanlar dışında neredeyse imkansız bir hal almıştır. Ancak bu sorunu çözmek için özellikle 90’lı yıllarda popüler hale gelen chat uygulamaları geliştirilmiş ve mobil üzerinden kayıt olarak kullanılabilen sistemler kurulmuştur.

 

Mobil sohbet alanında gösterilen çalışmalarla beraber insanların akıllı telefonlarından bir hizmeti daha almalarını sağlar. Bu hizmet, arkadaş edinmek ve sosyalleşmek isteyenler, başka insanlarla iletişime geçmek isteyenler için büyük fayda sağlar. Yalnızca birkaç bilgi ile girebildikleri güvenli sistemler üzerinden, sohbet etmek için giren başka insanlarla istedikleri konuda konuşabilirler. Böylece mobil chat yapılmış olur. Bu alanda son zamanlarda sıkça tercih edilen mobilde.net adlı internet adresi yönetimi tarafında belirtildiği gibi telefondan girilen uygulamalar için güvenlik sorunlarına çok daha fazla dikkat edilmektedir. Konuşmaların üçüncü kişilerle paylaşılmaması bu tür ortamların en önemli kuralıdır. İnsanlar facebook hesapları ile bağlanmak hatta kendi isimlerini kullanmak zorunda dahi değildir. Çünkü mobil sohbet de tıpkı web üzerindeki diğer chat stilleri gibi nick yani rumuz isteyerek sohbete başlanmasını sağlarlar. Böylece kimliğini belirtmeden çok güvenli bir şekilde iletişim sağlanabilir ve bu tür ortamlardan arkadaş edinmek mümkün olabilir. İsteyenler özel sohbetlerde yer alabileceği ve bire bir konuşmalara girebileceği gibi, isteyenler de kalabalık gruplarda belirli konularda konuşabilir, fikir paylaşabilir veya arkadaş edinebilirler.

 

Mobil chat yapmak isteyenler kendilerine bir rumuz belirleyebilir ve akıllı telefonlarından istedikleri ortamlarda sohbet edebilirler. Böylece ilk olarak 90’larda popüler hale gelen sohbet siteleri, telefonlara entegre edilmiş ve mobil sohbet olarak değiştirilmiştir. Bir süredir var olan ve kullanılan bu siteler, son zamanlarda yeniden bir popülerlik kazanmıştır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir