Teknolojinin dönüştürdüğü meslekler

Teknolojinin gelişip bilgisayar kullanımının artması ve hatta internet diye bir ağın keşfedilip, hem bilgi hem iletişim için interaktif bir şekilde kullanılmasıyla birlikte meslekler de çoğu zaman şekil değiştiriyor ve yapılan işlerin içeriği farklılaşıyor. İşte bu noktada; meslek isimleri de ufaktan değişime uğruyor. Mesela eskiden İcra Kurulu Başkanı deniyordu şimdi CEO  deniyor ve CEO denince hem Yönetim Kurulu Başkanı, hem Genel Müdür hem de İcra Kurulu Başkanı işini tek kişi yüklenebiliyor. Büyük Holding’lerde belki hepsi için ayrı kişi görevlendiriliyor ancak ortalama bir şirket için CEO= Genel Müdür ya da Yönetim Kurulu Başkanı  hemen hemen aynı kapıya çıkıyor.

Bir başka örnek vermek gerekirse eskiden sekreter diye bir meslek vardı, şu an ismi Üst Düzey Yönetici Asistanı ya da Executive Assistant diye geçiyor.  Tabii, bir üst düzey yönetici asistanı da sadece sekreterin yaptığı işi yapmıyor, gerek iş konusuyla alakalı gerekse bağlı olduğu yöneticisinin özel hayatındaki uçak bileti alımından restaurant rezervasyonuna kadar A’dan Z’ye herşey ile ilgileniyor.

Eskiden Pazarlama Müdürü’nün yürüttüğü işlemler arasında olan pazarlama çalışmaları ( şimdilerde adı PR )  günümüzde internetin gelişimiyle birlikte farklı alanlarda da yoğunlaşma isteyen bir dal olarak;  firmaları hem reel hayatta hem de online web ağı üzerinde varlıklarını tüketiciye, müşterilerine duyurmak konusunda kurumsal iletişim uzmanı istihdam etmeye mecbur kıldı. Hatta bu yönde bilgi veren pekçok websitesi de yapıldı. Bunlardan birisi olan www.emny.net ‘te konuyla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir