Sütyen Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Kadınların iç çamaşırları sağlık açısından büyük önem taşımaktadır. Göğüslerin muhafaza edilmesini sağlayan sütyenler yalnızca görünüm açısından değil aynı zamanda sağlık açısından da büyük önem taşırlar. Üstelik kadınlar göğüs bedenlerini standart sanırlar ancak göğüs bedenleri sürekli olarak değişebilir. Verilen veya alınan kilolar gibi göğüslerin şekil ve büyüklüğü de değişmektedir. Bu nedenle sütyen alırken bazı püf noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Sütyen seçerken vücuda göre seçim yapılmalıdır. Öncelikle sütyen denendiğinde kenar kısımlarının vücudu sardığından, askıların sıkmadığından emin olunmalıdır. Sütyen seçerken rahatlık önemlidir, aksi takdirde çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşılabilir. Üçlü kancası olanlar ve destekli olanlar tercih edilmelidir. Göğüslerin en rahat pozisyonları, dirsekler ve omuzlar arasında ortada durmasıdır. Bazı sütyen modelleri, göğüslerin daha fazla ön plana çıkmasını sağlayabilir. Hatta bazı kadınlar göğüslerinin daha dik gözükmesi için sütyen askılarını çok fazla sıkmaktadır. Bu hiç sağlıklı bir adım değildir.

Sporcu sütyenin en büyük farklı, diğer modellerine göre çok daha rahat olmasıdır. Balensizdir ve göğüs kısmını sımsıkı sarmasından dolayı egzersiz sırasındaki ağırlığa bağlı ağrıları en aza indirir. Diğer sütyenler gibi kopçası yoktur veya olanlar da önden kalın ve rahatsız etmeyen bir kopça ile bağlanmaktadır. Kadınların egzersiz esnasında kullandıkları hatta oldukça estetik duran modellerini bir dış giyim ürünü olarak bile kullanabildikleri bu ürünlere sporcu sütyeni denmektedir. Bu alanda kadınların en büyük yardımcısıdır.”

Eğer göğüsler sütyenlerden taşıyorsa, o bedende sütyen almak için ısrar edilmemelidir. Aynı şekilde alınan ürün göğüslere büyük geliyorsa da farklı bir beden denenmesinde fayda vardır. Eğer sırt yağları sütyenden taşıyorsa sütyenin askıları çok sıkı olabilir veya sütyen küçük gelmiş olabilir. Eğer askı düşüyorsa, sütyen kenarı ölçüsü yüksek olabilir, bu durumda daha düşük ölçülü sütyenler tercih edilmelidir.

Göğüslere uyan yarım sütyenler daha dik bir görüntü sağlamaktadır. Bedenler arasındaki ölçü farklı az olduğu için her beden giyilir. Son zamanlar bu tür ürünlere sporcu sütyeni de denmektedir. Estek ve telsiz yapısının yanında göğsü tamamen saran ve tüm hareketlerde daha sağlıklı bir yapı ve rahatlık sağlayan bu sütyenler aynı zamanda görünüş olarak da daha diri bir görünüm kazandırmaktadır.

Sertliğini kaybeden bazı göğüsler için süngerli ve telli modellerin tercih edilmesi gerekmektedir. Bu tür modeller t-shirt gibi kıyafetlerle giyildiğinde güzel bir görüntü oluşturmaktadır. Büyük göğüslü kadınlar için önerilen seçim seçenekleri arasında göğsü tam saran ve kalın askılı modeller önerilmektedir. Bu tür modeller, göğüs boyutlarının daha normal görünmesini sağlamaktadır. Her kadın dikişsiz sütyenlerle daha rahat etmektedir ve bu modeller her türlü göğse uygunluk göstermektedir. Bel çevresi kalın olan kadınlar estetik kesimli, dikişsiz ve bel çevresi geniş olan sütyenleri tercih etmektedir. Yağlardan yanların sarkmaması için ise askıların olabildiğince uzun tutulması önerilir.

Sporcu Sütyeni

Sporcu sütyeni olarak adlandırılan modeller aynı zamanda yarım atlet olarak da isimlendirilir. Bu tür modeller özellikle sütyenden rahatsızlık duyan büyük göğüslü kadınlar, spor ile ilgilenen ve egzersiz hareketlerinde göğüslerinden rahatsızlık duyan kadınlar, günlük hayatta koşturmaca yaşayan ve rahat bir kullanım isteyen kadınlar için önerilmektedir. Bu tür sporcu sütyeni modelleri, kadınların daha rahat hareket etmesini sağlaması açısından bu şekilde isimlendirilmiştir. Üstelik günümüzde güzel tasarımları sayesinde başka bir kıyafete gerek kalmadan da bu tür modeller kullanılabilir. Hafifeal.com adresinden bu tür sporcu sütyeni modellerini sipariş edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir