Steam Oyunlarına Zam Gelebilir!

Türkiye için bölge kilidi uygulayan Steam, Avrupa Komisyonu’nun incelenmesi sonucunda olumsuz bir karar çıkması halinde bu kilidi kaldırabilir. Böylece sabit fiyat kuru uygulayan Türkiye’de oyun fiyatları bir anda iki katına çıkabilir.

Birkaç sene önce Bandai Namco, Capcom, Focus Home, Interactive, Koch Media ile anlaşmalar yapan Steam, Türkiye dahil bazı ülkelerde bölge kilidi uyguluyordu. Bu uygulamada dolar ve euro kuru sabitlenerek, kur ne kadar yükselirse yükselsin fiyatların aynı kalması sağlanıyordu. Ancak Türkiye’de alınan oyun sadece Türkiye’de oynanabiliyor ve başka bir ülkeden giriş yapılmak istendiğinde ise fark ödenmesi gerekiyordu.

3 yıl önce getirilen bu sistem Avrupa Komisyonu’nun incelemesine takıldı. Steam’ın bölgelere özel olarak uyguladığı fiyat politikasından dolayı rahatsız olan ve bu konuyla ilgili araştırma başlatan komisyon, uygulamayı uygunsuz bulursa düzeltmeye gidecek. Böylece ülkemiz için sabitlenen 1.8 TL’lik sabit kur artacak. Fiyatların neredeyse iki katına çıkması bekleniyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir