Sosyal Medyadan Para Kazananlara %15’lik Vergi Geliyor!

Popüler sosyal medya hesaplarında ürün tanıtımı yapan ve bu yolla para kazanan kişiler yüzde 15 oranında vergi ödeyecekler. İşte detaylar…

Maliye Bakanlığı, bu konu ile ilgili geçen ay “vergilendirme” çalışması yapmaya başlamıştı. Başlarda bu vergilendirmenin sadece Youtube hesapları için yapılacağı duyurulmuştu ancak bu sefer yelpaze biraz daha genişletildi ve tüm sosyal medya platformları vergilendirmeye dahil edildi.

TBMM’ye sunulan torba kanunu tasarısında yasal düzenlemeye iki adet madde eklenecek. Bu maddelerin biri “Vergi tevkifatı”nı düzenleyen 94. maddeye internet ile ilgili işlemler eklenecek. Diğeri ise Vergi Usul Kanunu’nun “Vergi kesenlerin sorumluluğu” başlıklı 11. maddesinde bir değişiklik yapılacak.

icerik-pazarlamada-sosyal-medya-plani

Peki bu ne demek oluyor? Bu şu demek oluyor; bu değişiklikler yapılmadan önce Twitter, Instagram, Facebook, YouNow gibi sosyal medya platformlarında yer alan ürün tanıtımları ve reklamlardan herhangi bir vergi alınmıyordu. Atrık bu değişiklik ile sosyal medya üzerinden reklam yaparak para zamanın kişiler vergi vermeye başlayacak.

Şuan için verginin tam oranı netlik kazanmış değil. Ancak en düşük haliyle %15 civarında olması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir