Sony Mali Raporunu Açıkladı

Sony, 2016 yılının ikinci çeyreğine ait mali raporunu açıkladı. Xperia akıllı telefonlarda satışlar büyük ölçüde düştü. İşte detaylar…

Şirketler 2016 yılının ikinci çeyreğine ait mali raporlarını açıklamaya devam ediyor. Bu şirketlerden biri de Sony oldu. Japon üreticinin açıkladığı rakamlara göre Sony Mobile uzun bir aradan sonra kar yapmayı başardı.

Mobil dünyasında var olma mücadelesini sürdüren Sony, ikinci çeyrek itibariyle sadece 3.1 milyon Xperia satışı yaptı. Geçen yılın aynı döneminde bu cihazında satış rakamları 7.2 milyon idi. Satışlar bir yıl içinde yüzde 57 oranında düştü.

sony_xperia_performance_1

Ancak Sony, bu ciddi düşüşlere rağmen kar etmeye devam ediyor. Geçen yılın aynı döneminde 188 milyon dolar zarar açıklayan mobil departmanı, ikinci çeyrekte uygulanan tedbirler ve önemli pazarlardaki küçülmelerin sayesinde 4 milyon dolar kar etti.

Sony’nin gelirinde önemli bir katkısı olan sensör birimi ise Japonya’da meydana gelen depremler neticesinde beklenen gelirin altında kaldı. Sensör biriminden 1.18 milyar dolar gelir elde edilirken, bu gelir yıllık bazda ise %25’lik düşüş anlamına geliyor.

Sony ikinci çeyrekte tüm birimlerinden 15.6 milyon dolar gelir elde etti ve böylece net karını 546 milyon dolar olarak açıkladı. Sony’nin net gelirinin 426 milyon dolarlık kısmını ise oyun birimi oluşturuyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir