Snapdragon İşlemcilerde Kritik Açık!

Snapdragon işlemcilerinde keşfedilen kritik açık kullanıcılarda tedirginlik yarattı. Android 5.0 Lolipop ile kullanımına başlanan disk şifrelemenin o kadar da güvenli olmadığı ortaya çıktı.

Akıllı telefonların artması, güvenlik sorunlarını da beraberinde getirdi. Telefon üreticileri her ne kadar bu sorunları en aza indirmeye çalışsa da her geçen gün yeni bir güvenlik zaafiyetiyle karşı karşıya kalıyoruz.

Android’in güvenlik çalışmaları arasında yer alan disk şifreleme özelliği Android 5.0 Lolipop sonrası standart bir özellik haline gelmişti. Performans problemlerine yok açtığı söyleniyordu ancak güvenlik isteyen kullanıcılar için bulunmaz bir nimet olarak adlandırılıyordu. Ancak durumun o kadar da mükemmel olmadığı ortaya çıktı.

encryption-decryption

Gal Beniamini adlı güvenlik araştırmacısı iki kritik açık keşfetti ve bu sayede disk şifrelemesini devre dışı bırakmayı başardı. Qualcomm Snapdragon işlemcili Android cihazlarında bulunan bu iki açık sayesinde disk şifrelerini kırmak oldukça kolay.

Beniamini, açığı Google’a bildirdiğini söylese de, bu açığın giderilebilmesi için Qualcomm’un da çabalaması gerekiyor.

Beniamini, bu açığın yazılımsal bir yama ile düzelemeyeceğini düşünüyor ve ona göre açığın giderilebilmesi için donanımsal bir değişikliğe bile gidilmek zorunda kalınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir