Schiaparelli Neden Düştü?

Avrupa Uzay Ajansı’nın Ruslar ile ortak olarak Mars yüzeyine gönderdiği robot Schiaparelli, Mars yüzeyine çakılmıştı. Robotun neden düştüğü ortaya çıktı.

Avrupa Uzay Ajansı, Ruslar ile ortak şekilde yürüttükleri bir projeyle, Mars’a Schiaparelli isimli bir robot gönderdi. Bir sene yolculuk yapan Schiaparelli, atmosfere kadar başarıyla ulaşmıştı ancak son anda Mars yüzeyine çarparak paramparça olmuştu.

Kazayı araştıran bilim insanları sorunu tespit etti. Avrupa Uzay Ajansı’nın verilerine göre, robotun iniş sırasındaki yüksekliğini hesaplayan ve roketleri çalıştırması gereken bilgisayar, yüksekliği yanlış ölçü ve roketler bir saniye geç çalıştı. Bu bir saniye ise bir yıldır yolculuk yapan Schiaparelli’nin sonu oldu.

Avrupa Uzay Ajansı, önümüzdeki yıl boyunca kazayı araştıracak ve sorunları tespit etmeye çalışacak. Çünkü eğer aynı sistem ile Mars’a tekrar bir uzay aracı gönderilirse Schiaparelli gibi bir sonucu elde etmek hayli yüksek.

Avrupa Uzay Ajansı, 2003’te de bir uzay aracını Mars’a indirmeye çalışmış ancak o araçta yüzeye çakılmıştı. Böylece Schiaparelli, Avrupa Uzay Ajansı’nın ikinci başarısız Mars denemesi oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir