Radyasyonla RAM Hızı 1000 Katına Çıkacak

Terahertz ışınımı sayesinde RAM hızlarının 1000 kat arttırılması söz konusu olabiliyor. Peki radyasyondan yararlanılarak bellek hızını arttırmak güvenli mi?

Nature dergisinde yer alan bir habere göre Avrupalı ve Rusyalı bilim adamları bellek hızlarını arttırabilmek adına Terahertz ışınımları üzerine çalışıyor. Belleklerin manyetik alanlarını T-ray ışınları ile değiştirerek hızlarını 1000 kat daha fazla yapmak mümkün olabilecek.

Terahertz bandı, elektromanyetik tayfta uzak kızılötesi ile mikrodalgalar arasında bir frekans bandında bulunmaktadır. T-ışınları, T-dalgaları, T-ışık, T-lux, THz olarak adlandırılırlar.

Aslında Terahertz bandında bulunan bu radyasyon günlük hayatımızın pek çok alanında var. Örneğin, eski yazıtların yaşları bulunurken, bozulan mikroçiplerin hasarlarını tespit ederken, havaalanlarında bagajlardaki bombaları saptamak için bu radyasyon kullanılmaktadır.

Yani Terahertz bandındaki radyasyon her ne kadar çok yeni olmasa da onu teknolojik alanda uzun bir süre daha göremeyebiliriz. Çünkü, evet, bu tür bir radyasyonun belleklerde bulunan manyetik alanda oldukça etkili ancak böyle bir radyasyonun uzun bir süre bilgisayar içinde gezinmesinin nasıl bir etki yaratacağını henüz belirmiş değiller.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir