Pilates Nedir? Pilates Ne İşe Yarar?

Son zamanların en popüler sporları arasında pilates yer almaktadır. Birçok ünlü ismin de tercih ettiği bu spor, terlemeye dayalı değil tamamen kasların sakince doğru bir şekilde hareket ettirmesine dayalıdır. Hatta dünyaca ünlü sanatçı Madonna’nın vücudunu pilatese borçlu olduğunu açıklamasının ardından dünyada kısa sürede ciddi bir pilates salgını başlamıştır. Pilates’in basit bir tabirle anlatılması gerekirse; klasik fitness hareketlerinin yoga ile birleştirilmiş halidir. Bedenin içten güçlenmesini sağlayan dingin bir spordur. Bu sporun bazı farklı versiyonlarının olduğu da bilinmektedir. Öncelikle isteyenler bazı aletlerle beraber daha profesyonel bir pilates yapabilirler. Ancak bu sporun yalnızca jimnastik matının üzerinde hiçbir alet kullanılmadan yapılanı da vardır. Üstelik tıp dünyasında kullanılabilen, tedavi amacıyla gerçekleştirilen klinik pilates de, farklı versiyonlar arasında gösterilebilir. Çünkü vücut direncinde oldukça büyük fayda sağlayan bu spor türünün, insanların yalnızca koşarak veya ağırlıklar kaldırarak değil, kaslarını doğru bir şekilde hareket ettirerek de vücutlarında ciddi bir değişim sağlayabilirler.

Pilatesin tarihçesine bakılacak olursa, bu spor veya tedavi yöntemi Joseph Pilates tarafından geliştirilmiştir. Geçirdiği bazı rahatsızlıklardan dolayı vücut direnci azalan Pilates, kendi kendine geliştirdiği bazı hareketlerle yatarken vücut direncini artırdığını fark etmiş. Daha sonra da bu çalışmaları ilerleterek ortaya biz dizi egzersiz hareketleri koymuş.Bu hareketler üzerinde yoğun bir şekilde çalışan Joseph Pilates, 1. Dünya Savaşı sırasında sakatlanan bazı askerlerin sağlıklarına kavuşması için çalışmalar gerçekleştirmiş ve oldukça başarılı olmuş. Bu nedenle günümüzde de birçok fizik tedavi programında pilates de yer almaktadır. Her ne kadar son yıllarda popüler bir spor olarak görülse de, pilatesin kökeni çok eskiye dayanmaktadır.

Pilates’in iki temel amacı vardır. Bunlardan bir tanesi vücut direncine sahip olmak, diğeri de koordinasyonu doğru bir şekilde sağlamaktır. Klinik pilatesteki faydaları arasında; kalça ve bel kemiği rahatsızlıklarını gidermek, iskelet dengesini kurmak ve vücuda doğru nefes almayı öğretmek yer alır. İnsanların pilatesi tercih etmelerindeki amaçları ise; dengeli bir duruş sağlamak, sağlıklı bir kemik yapısı kazanmak, sırt ve bel ağrılarından kurtulmak, düz ve biçimli bir karına, ince bir bele ve dik durabilme yeteneğine sahip olmak yer alır. Her ne kadar ilk ortaya çıkış amacı tedavi biçimi olsa da, son zamanlarda güzel bir vücuda sahip olmak isteyen birçok kadın öncelikle pilates kurslarına gitmektedir.

Klinik Pilates ile ilgili daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz:
http://www.pilatesterapi.com/pilates/klinik-pilates.html

Pilatesin Faydaları

Pilatesin hem fiziksel hem de zihinsel açıdan birçok faydası mevcuttur. Tedavi yöntemi olarak kullanılması, aslında bu sporun insan vücuduna ne kadar büyük katkı sağladığının da göstergesidir. Yoga ve egzersizin karışımı olarak tanımlanan bu spor; zihnin madde üzerindeki gücünü sağlaması açısından fayda oluşturur. Doğru ve dengeli bir şekilde nefes almayı sağlar. Oldukça önemli bir konu olan doğru nefes almak, insan sağlığı ve güzellik açısından en önemli noktadır. Yapılan egzersizler karın, bel ve kalça bölgesinde yoğunlaşmaktadır ve bu da kadınların en çok şikayet ettiği vücut bölgelerini kapsar. Ayrıca konsantrasyon sağlanmasını ve kas kontrolünün de insanın kendi eline geçmesini sağlar. Bu sporda yapılan her hareketin belirli bir kas bölgesine etki ettiği bilinmektedir. Hiçbir hareket amaçsız değildir. Vücutta zihinsel ve bedensel dengeyi sağlayan pilates, omurga ve kas topluluklarının da denge içerisinde hareket etmesine yardımcı olur.

Pilatesin yararlarını bilenler, birçok farklı şehirde pilates salonları açmakta, insanlar da daha güzel daha sağlam ve daha dirençli bir vücuda sahip olmak için spor merkezlerinde pilates derslerine katılmaktadır. Özellikle İstanbul gibi kalabalık ve metropol bir şehirde pek çok pilates salonu açılmıştır. Anadolu Yakası’nda Kadıköy pilates veya Göztepe pilates alanında hizmet veren yeni spor merkezlerinde pilatesin insan sağlığı açısından ne kadar faydalı olduğu göz ardı edilmeden, yalnızca güzelliği değil sağlığı da ön plana alarak çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Avrupa Yakası’nda ise çok daha hızlı bir gelişim gösterilmekte, daha kalabalık olmasından dolayı kısa sürede birçok pilates merkezi açılmaktadır. Ancak bu merkezler ve ders veren hocalar araştırılmadan böylesine önemli bir spor dalını yapmak insanların aklından bile geçmemelidir.

Kaynaklar:
Uluslararası Pilates Federasyonu – http://www.pilatesfederasyonu.com/Anasayfa
Wikipedia – https://tr.wikipedia.org/wiki/Pilates

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir