Oyun Hilesi Satan Sitelere Ceza Yağdı!

İzmir Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi, web sitesi üzerinden dijital oyun hileleri satan www.hitlan.net ve buna benzer hile sitelerinin sahiplerine karşı açılan davanın karar duruşmasında adı geçen web sitelerinin kalıcı şekilde erişime kapatılmasına, marka hakkını ihlal ederek haksız rekabette bulunulduğuna, markaya verilen zararın karşılanması için davalıların 185 bin 923 TL maddi, 20 bin TL de manevi tazminat cezası ödemelerine, yargılama masraflarının da davalılardan alınmasına karar verildi.

TÜRKİYE’DEKİ MAHKEMEDEN BİR İLK

Hile siteleri hakkındaki görüşüne başvurulan oyun, bilişim-fikri mülkiyet ve ticaret hukuku mezunu Dr. Mete Tevetoğlu, İzmir Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi’nin kararının ardından, Türkiye’de ilk defa hile yayınlayanları hem maddi hem manevi tazminat ödemeye mahkum ettiği içi oyun şirketleri büyük rekabet taşıdığını belirtti.

Davalıların banka hesap hareketlerinin de dikkate alındığını belirten Dr. Mete Tevetoğlu, “Bilişim ve oyun sektörünün, bu tür hile siteleri ile mücadelesi uzun yıllardır devam ediyor. İlk kez bu şekilde bir tazminat kararı çıkması benzer davalar için oldukça önemli bir gelişmedir. Ayrıca, Türk Ceza Kanunu’na eklenen 245/A maddesi ile de “zararlı yazılım üretmek, satmak, pazarlamak, almak, kullanmak veya bulundurmak” özel bir siber suç olarak düzenlendi ve bu suçu işleyenler 1 – 3 yıl hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası ile karşı karşıya kalacaklar. Bu mahkeme kararı ve özel suç düzenlemesi sayesinde hile siteleriyle son derece etkin bir şekilde mücadele edilmesinin yolu açılmış oldu” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir