Nokia ve A&T 5G Testine Başladı

Geçtiğimiz Şubat ayında Nokia ve AT&T, dünya çapında bir iletişim ağı taşıyıcısı olmak amacıyla bir araya gelmişlerdi. Bu amacın yavaş yavaş ortaya koyulduğu görülüyor. Nokia ve AT&T, 10 Gbps hızında 5G testine gün itibariyle başladıklarını duyurdu.

İki şirket, bir süredir yapılan 5G testlerinde herhangi bir sorun olmadığını ve testlerde 10 Gbps veri aktarın hızının geçildiğini belirtti.

Konuyla ilgili AT&T, veri aktarım hızının, modern şebeke hücresel performansı kapsamında var olan dinamiklerden yalnızca biri olduğunu ifade ederek,düşük gecikme hızı çözümü konusunda da müşterilerine en iyi deneyimi sunmayı amaçladığını açıkladı.

Ancak şöyle de bir durum var; uluslararası ağ standartı henüz 3GPP ile sınırlı. Bu da demek oluyor ki şuan için Nokia ve AT&T’nin test ettiği çözüm mevcut ağ standartlarında çalışmaz. Elbette bu soruna da çözümleri var; AT&T, Kuzey Amerika odaklı olarak kendi ağ taşıyıcısını yapmayı planlıyor. Şirket, 2018 yılına kadar kendi ağ taşıyıcısının ilk etabını tamamlayabileceğini belirtiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir