Namaz Kılmanın Bedensel Faydaları

Namaz kılmak, ruhsal açıdan büyük faydalar sağladığı gibi insanların bedensel sağlıkları açısından da çok önemlidir. Allah’ın kulları için bu ibadeti farz kılmasının sebeplerinden bir tanesinin de bedensel sağlık açısından büyük faydalar sağladığı düşünülmektedir.

İslam dininin temel şartlarından bir tanesi olan namaz, Allah’ın Kur’an-ı Kerim’de emrettiği görevlerden bir tanesidir. Namaz kılmak bir ibadettir ancak bunun yanında insan sağlığı açısından sayısız faydaları bulunmaktadır. Çünkü insan vücudunun günün belli aralıklarında dinlenmeye ve rahatlamaya ihtiyacı vardır. Üstelik sağlık açısından egzersiz hareketlerinin ne kadar önemli olduğu da bilimsel açıdan da kanıtlanmıştır. Namaz kılmak, insanın bedensel açıdan egzersiz ve dinlenme ihtiyaçlarını da karşılamaktadır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda namazın yalnızca ibadet etmek amacıyla değil aynı zamanda sağlıklı bir birey olmak amacıyla da kılınabileceği ortaya çıktı.

Öncelikle namaz öncesinde alınan abdestler, bedensel temizlik açısından büyük önem taşır. Bir günlük namazda 40 rekt ve 80 secde bulunmaktadır. Bu hareketler, bedenin daha sağlıklı olması için bulunmaz jimnastik hareketleridir. Namaz günün belirli saatlerinde kılındığı için kalbi kesinlikle yormaz, aynı zamanda da insanın dinç kalmasını sağlar. Vücutta oluşabilecek yağlanmaya da engel olur. Namaz kılmak yani namazda yapılan hareketler, kanın vücudun her tarafına muntazam şekilde pompalanmasını sağlar. Üstelik namazda yapılan secde nedeniyle gözdeki tansiyonda kesinlikle artış olmaz. Hatta ön odada bulunan sıvının sürekli olarak değişmesi sağlanır. Bu durum da glokom adı verilen rahatsızlığın ortaya çıkmasını engellemiş olur. Ayrıca katarakt ve karasu hastalıklarından da korumuş olur.

Sabah Namazı Nasıl Kılınır?

Namaz vakitleri de vücudun en iyi şekilde sağlığına kavuşması için adeta özenle seçilmiştir. Kan dolaşımını tazelemek ve teneffüsü canlandırmak için en uygun vakitlerdir. Ayrıca göğüs bölgesinde hissedilen huzursuzluklar da giderilmektedir. Namaz öncesinde alınan abdest, vücutta bulunan fazla elektrik yükünü yani gerginliği azaltır. Secde ile beraber topraklama yapılmış olur yani statik elektrik vücuttan boşaltılır. Namazdaki secdeler sayesinde beyne daha fazla kan gider. Bu durum da, namaz kılanlarda hafıza bozukluklarının daha az görüldüğü anlamına gelmektedir.

Namaz kılmak aynı zamanda mide açısından da büyük önem taşır. Yapılan hareketlerden dolayı midenin karışması engellenir ve aynı zamanda safranın birikinti yapmaması sağlanır. Bağırsaklar ve böbrek açısından da oldukça fazla yararları olan namaz kılmak aynı zamanda uyku düzenin en iyi şekilde sağlanmasını ve sağlıklı bir uyku çekilmesini de sağlar.

Namaz Kılmak

Namaz kılmak isteyenler veya kılanlar, namaz surelerini ezberledikten sonra namaz hareketleri ile beraber bu hareketleri yerine getirebilirler. Böylece hem Allah’ın emirlerinden birini yerine getirmenin verdiği iç huzur sağlanır hem de bedensel açıdan insanlar sağlıklarına kavuşmuş olur. Namaz surelerini ezberlemek veya namazla ilgili çeşitli ayrıntıları okumak ve öğrenmek için namazsureleri.com adresindeki bilgilerden faydalanabilirsiniz. Namaz kılmanın insan vücuduna sağladığı yararlar, yalnızca Müslüman ülkelerde değil aynı zamanda yabancı ülkelerin uzmanları tarafından da kabul edilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir