Milyonlarca Android’de Virüs!

10 milyondan fazla Android cihaz, kullanıcılarının haberi olmadan zararlı yazılımlar ile çalışıyor. İşte bir çok kullanıcıyı ilgilendiren konuyla ilgili detaylar…

Herşeyin dijital olarak kayıtlı olması her ne kadar bize kolaylık sağlasa da, güvenlik açısından büyük endişelere sebep oluyor. Bütün sırlarımızı bilen akıllı telefonlarımız, HummuingBad isimli bir zararlı yazılım yüzünden tehlikede… Çünkü bu yazılım size fark ettirmeden her şeyinizi satıyor.

Check Point isimli bir siber güvenlik şirketi, bu tehlikeli yazılımın 10 milyon üzerinde cihazda etkili olduğunu ispatladı. İşin ilginç kısmı ise HummingBad adlı zararlı yazılımın Yingmob şirketi çalışanları tarafından yazılmış olması.

android-adware-1

HummingBad, Android cihazların kök dizinlerini rootkit vasıtasıyla ele geçiriyor ve eğer bu konuda başarısız olursa da, sahte güncelleme bildirimi göndererek kullanıcıyı kandırmaya çalışıyor. Böylece kendisine yönetici yetkilerinin verilmesini sağlıyor.

Telefonun kontrolünü eline alan zararlı yazılım, artık izin istemeksizin reklamlara tıklıyor ve uygulamalar indiriyor. Bu sayede de yaratıcısına aylık 300,000$ gelir sağlıyor.

HummingBad, kendisini oluşturanlara para kazandırmakla kalmıyor. Bu yazılımı oluşturan ekip, ele geçirdiği telefonlardaki bilgileri de satıyor. Check Point’in verilerine göre, 85 milyon akıllı telefon, Yingmob’un uygulamalarını yüklemiş durumda. Fakat ilginçtir ki bu uygulamaların çok azı zararlı yazılım içeriyor. Çin’de 1,6 milyon, Hindistan’da 1,35 milyon, ABD’de ise 280 bin civarında telefon virüsü taşıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir