Microsoft, Windows 10 Dışında Seçenek Bırakmıyor

Yakın bir zamanda artık istesek bile Windows 10’dan önceki Windows sürümlerini bilgisayarımıza yükleyemeyebiliriz. İşte nedeni ve detaylar…

Windows, piyasada satışta olan Windows 7 ve Windows 8.1 işletim sistemleri ön yüklü olan bilgisayarlar için son tarihi verdi. ZDNet’te yer alan habere göre, 31 Ekim 2016 tarihinden itibaren Windows 7 ve 8.1 için zaman dolacak. 1 Kasım tarihi itibariyle Dell, HP ve Lenovo gibi üretici şirketler Windows 10 harici işletim sistemi barındıran yeni bilgisayarları satışa sunamayacak.

Elbette bu sadece üreticiler için geçerli. Yani Windows 7 ve 8.1 işletim sistemleri destek almaya devam edecek. Windows Güncelleme üzerinden Windows 7, 14 Ocak 2020 tarihine kadar ve Windows 8.1 ise 10 Ocak 2023 tarihine kadar güvenlik güncellemeleri almaya devam edecek.

Kurumsal şirketler ve tüketiciler istedikleri Windows sürümünü kullanmakta özgür. Örneğin şuanda hala piyasada bulunan ve Windows’un önceki sürümleri yüklü olan  bir bigisayar almanız mümkün. Ayıca Windows 10 yüklü bir bilgisayarı Windows 8.1 Pro ve Windows 7 Professional’a indirgemeniz mümkün olacak. Ancak bu durumun donanımsal sorunlara neden olabileceğini belirtmekte fayda var.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir