Microsoft O Sözlerini Yuttu!

Microsoft’un kurucuları Gates ve Ballmer, 25 yıldır en ağır sözlerle eleştirdiği topluluğun üyesi oldu. Microsoft’un kurucuları o sözlerini yutmak zorunda kaldı.

Microsoft ve yazılım dünyasında çok büyük bir sürpriz yaşandı. Microsoft artık Linux Topluluğu’nun bir üyesi… Microsoft kurulduğu günden bu yana açık kaynak kodlu sistemlere ateş püskürüyordu.

Bill Gates ve Steve Ballmer, özellikle açık kaynak kodlu işletim sistemi Linux’a büyük bir düşmanlık besliyor. Yani en azından besliyordu. Geçen 25 yıl boyunca Linux hakkında çok ağır sözler söyleyen iki isim, Linux ile barışmışa benziyor. Microsoft artık Linux’u geliştiren gönüllüler topluluğuna üye oldu.

Bill Gates, Linux’u yazılım dünyasının kanseri olarak tanımlıyor ve bu açık kaynak kodlu sistemlerin yakın gelecekte yazılım endüstrisini yok edeceğini savunuyordu. Gates, bu düşüncesinde haklı olabilir. Çünkü Linux gibi açık kaynak kodlu işletim sistemleri ile yarışamayan ücretli işletim sistemleri bir bir ücretsiz hale gelirken, bu kapıdan ekmek yiyen Apple ve Microsoft gibi şirketler önemli gelir kayıpları yaşadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir