Meme Kanseri ve Hemoroid

Op. Dr. Çetin Altunal; insanların hayatlarında karşılaşabildikleri birçok sağlık sorunu için önemli tavsiyelerde bulundu. Ayrıca hemoroid, safra kesesi, kıl dönmesi veya meme kanseri ameliyatları gibi alanlarda yapılan operasyonlar hakkında da bazı açıklamalarda bulundu.

Dünyadaki ve Türkiye’deki birçok gelişim ve değişim, sağlık alanında da etkisini göstermeye başladı. Bu etkilerin başında ise sağlık alanındaki önemli buluşlar, doktorların operasyonlardaki başarıları ve aynı zamanda teknolojik gelişmeler neticesinde meydana gelen gelişmeler yer almaktadır. İnsanların merak ettiği ve genellikle de korkarak yaklaştığı birçok rahatsızlığın tedavi üzerinde uzman doktorlar, basit dokunuşlar veya ameliyatlar sayesinde vatandaşların sağlıklarına kavuşabilmesi için gereken özeni göstermektedirler.

İnsanların bazı sorunlarından dolayı zaman zaman hastanelere veya özel tıp merkezlerine gitmeyi tercih etmemelerinin en büyük sebeplerinden bir tanesi, mevcut durumdan daha kötü bir duruma düşeceğini düşünmesidir. Oysa ki, tıp alanında eğitim görmüş, uzman doktorlar sayesinde birçok sorun kısa sürede çözüme kavuşturulur. Üstelik çekilen acı yanında, uygulanan işlemler sırasında çekilen acı da neredeyse yok denecek kadar azdır. Son dönemlerde sıklıkla gündemde olan kanser hastalıkları insanların korkulu rüyası haline gelmiştir. Oysa, bu hastalıktan korkmak ve çeşitli ön kontrolleri gözardı etmek, insanlara zarar vermekten başka bir işe yaramaz. Erken tanı sayesinde nice hasta, eskisinden daha sağlıklı ve mutlu günlere uyanmıştır. Ayrıca toplum genelinde yayılması için büyük çaba gösterilen “doktorlara güvenme” konulu çalışmalar ise insanların sağlık sorunlarını kendi başına halletmeye çalışmasına ve sonunda da daha büyük zararlarla karşılaşmasına neden olmaktadır. Hayat kurtarma ve sağlığa kavuşturma amacı dışında herhangi bir düşünceye sahip olmayan doktorlara güvenmek ve dediklerini önemsemek, sağlık sorunlarının atlatılmasında birinci aşamada yer almaktadır.

Genel Cerrahi Uzmanı’ndan Bazı Tavsiyeler Var

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Çetin Altunal’dan alınan bilgiler doğrultusunda hastalıklarda önemli aşamalardan bir tanesinin erken teşhis olduğu belirtilmiştir. Op. Dr. Altunal, doktorların yalnızca insanların sağlığına kavuşması için çalışma yürüttüğünü ve yapılan olumsuz propagandalara da kulak asılmaması gerektiğini savunmuştur. Özellikle meme hastalıkları konusunda halkın daha fazla bilinçlendirilmesini savunan Altunal, erken tanı durumunda meme kanseri tedavisinin başarı ile sonuçlanmasının yüksek ihtimal olduğunu söylemiştir.

MEME KANSERİ HAKKINDA BİLİNMEYENLER

Meme kanseri, yalnızca son yollarda meydana gelen bir hastalık değildir. Binlerce yıl öncesine kadar uzanan bu hastalığı oluşturan faktörler ise oldukça çeşitlidir. Diyetler, hormon kullanımları, radyasyona maruz kalmak, çocuk emzirmeme gibi birçok faktör, meme kanserini tetikleyebilmektedir. Genel Cerrahi Uzmanı Çetin Altunal, hastaların %70’inde ise hiçbir risk olmadığını dile getirmiştir. Bu hastalığı önlemek için yapılması gereken tek şey ise erken tanıdır. Bu nedenle hanımların sık sık kendilerini bazı yöntemlerle kontrol etmeleri, hatta mümkünse zaman zaman doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

meme-kanseri

Meme Kanseri Ameliyatında Bir Efsane

Meme Kanseri ameliyatı olması gerektiği söylenen hastalar, toplum tarafından bazı efsaneler ile zehirlenir. Bunların başında da bıçak değdiğinde kanserin yayılacağının düşünülmesidir. Op. Dr. Altunal, bu bilginin oldukça yanlış olduğunu ve insanları yok yere riskli bir duruma soktuğunu belirtmiştir. Bu tür yalan söylentilere kulak asarak hastanın tanı ve tedavi sürecini geciktirmesinin yalnızca kendisine zarar verdiğini söylemiştir.

KIL DÖNMESİ VE HEMOROİD AMELİYATI

Kıl dönmesi, kıl bulunan her bölgede oluşma ihtimali olmasına rağmen genellikle kuyruk sokumunda meydana gelir. Kıl köklerinin içeri doğru büyümesi olarak tanımlanan bu rahatsızlığın belirtileri arasında ise, kaşıntı, şişlik veya akıntı bulunmaktadır. Bu tür belirtilen görüldüğünde kişiler uzman bir doktora danışmalı, büyük bir soruna yol açmadan tedavi sürecine başlanmalıdır.Kıl dönmesi ameliyatı, tecrübeli bir cerrah tarafından gerçekleştirildiğinde ise tekrarlama ihtimali oldukça düşecektir.

kil-donmesi

Korkulu Rüya: Hemoroid (Basur) Ameliyatı 

Birçok insanda bu hastalık görülebilmektedir. Makat bölgesinde meydana gelebilecek şişlik, yanma veya kabızlık gibi sorunlar, her insanın maruz kaldığı durumlar arasındadır. Özellikle bağırsaklara faydası olan lifli ürünlerden uzak durulması halinde bu tür sorunlarla karşılaşmak kaçınılmaz olur. Bu tür rahatsızlıkların tedavi sürecinde insanlarda genellikle çekinme mevcuttur. Ancak erken teşhis ve erken tedavi süreci halinde basit bir işlemle halledilebilecek hemoroid (basur) veya anal fissür gibi durumlar; insanların gözardı etmesi sonucunda bağırsak kanserine kadar gidebilmektedir. Bu nedenle oluşan sorunlar karşısında kısa zamanda tecrübeli bir cerraha başvurmak, bu sorunun basit birkaç yöntemle giderilmesini sağlar.

Prof. Dr. Çetin Altunal, hemoroid ameliyatı’nda sağladığı önemli başarılardan bahsederken, önemli aşamanın hastanın kendisinden kaynaklandığını da vurgulamıştır. Eğer erken dönemde teşhis konulursa, ilaçla tedavinin mümkün olduğunu söylemiş, ancak ilerleyen durumlarda da uzmanlığı gereği aşamaların profesyonel bir şekilde gerçekleştirildiğine ve insanların basur sorunundan adeta kurtardığını dile getirmiştir. Bu nedenle gözde büyütülen sorunların profesyonel bir cerraha başvurulduğunda ne kadar basitçe çözülebildiği görülmüştür. Bu tür şikayeti olan insanların tüm ön yargılarını bir kenara bırakarak Genel Cerrahi Uzmanı’na başvurması gerektiğinin de altını çizmiştir.

hemoroid-ameliyati

Bunların dışında kapalı safra kesesi ameliyatı alanında gösterdiği başarılar ile de son zamanlarda dikkat çeken Op. Dr. Çetin Altunal, insanların hastalıklarının seviyelerine ve durumlarına göre en uygun tedaviyi sunduğunu belirtmiş ve gerekmediği sürece operasyon önerisinde de bulunmadığını söylemiştir. İlaçla tedavisi mümkün olan hastalıkların yalnızca para kazanmak veya hasta üzerinde deneme yapmak amacıyla çeşitli uygulamalar gerçekleştiren sözde sağlık merkezlerinden ve tüm hastalıkları bitkisel yöntemlerle çözebileceğini sanan şahıslardan kesinlikle itibar edilmemesi gerektiğine vurgu yapan Altunal, insanların sağlıkları için uzman bir genel cerraha danışması gerektiğini söylemiştir.

safra-kesesi

Op. Dr. Çetin Altunal Kimdir? 

1980 yılında Ankara’da doğan Op. Dr. Çetin Altunal, ilkokul ve lise yıllarını Ankara’da geçirdi. Uludağ ve Kırıkkale Üniversiteleri’nde eğitim alarak Genel Cerrahi Uzmanı oldu. Eğitim hayatı süresi içerisinde ise üst ve alt endoskopi,  laparoskopi (kapalı ameliyat teknikleri), yoğun bakım ve yanık gibi alanlarda ayrıca eğitim aldı.

Türk Cerrahi Derneği, Dahili ve Cerrahi Yoğun Bakım Derneği gibi kuruluşlara üyelikleri bulunmaktadır. Op. Dr. Çetin Altunal, şu anda İstanbul’da Özel Duygu Hastanesi’nde çalışmaktadır.

Doktorun, internet sitesinde de hastalıklar ve tedavi yöntemleri ile ilgili pek çok açıklama ve video bulunmaktadır. Detaylı bilgi için www.cetinaltunal.com sitesinden faydalanabilirsiniz.

Kaynak: http://www.haberra.com/hangi-ameliyatlarda-risk-var-hemoroid-ameliyatindan-korkulur-mu/35287

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir