Kullanıcı Verilerini İzinsiz Paylaşan WhatsApp’a Dava Açıldı

Facebook şirketine ait olan mesajlaşma uygulaması WhatsApp’a, kullanıcı verilerinin sosyal ağ ile paylaşılması gerekçesi ile Almanya’da dava açılacak. Bu dava, WhatsApp’ın Ağustos 2016 tarihindeki kararıyla kullanıcıların telefon numaralarını Facebook sistemleriyle ilişkilendirmeye ve “temel metrikleri” izlemesinden dolayı açılıyor.

Yani WhatsApp, kullanıcıların telefon numaralarını WhatsApp kullanıcıları olmasalar da Facebook’a gönderiyor. Ayrıca WhatsApp kullanıcıları, Facebook’da reklamları hedeflemek için kullanıcı verilerini kullanma, programı ve arkadaşlarla verilerin tamamen paylaşılmasını durdurma seçeneğine ise sahip değiller.

Hükümetten Uyarı Gelmişti

Hükümet organları Eylül ayında Facebook’a WhatsApp kullanıcı verilerini Almanya’da toplamayı ve depolamayı durdurmasını emretti. Aralık ayında Avrupa komisyonu sosyal ağın yanlış veya yanıltıcı bilgi verdiği suçlamasıyla ilgili görüştü. Şimdi ise Alman Tüketici Örgütü Federasyonu veri paylaşımını durdurmak ve Facebook’ta yer alan tüm verileri silmek için önlem almak istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir