Korku Filmi İzlemenin Faydaları Nelerdir?

Bazı insanlar korku filmlerini, hissettiği korku ve adrenalinden dolayı severken, bazı insanlar da aşırı korkmasından dolayı bu tür filmlere bakmaya bile tahammül edemez. Bu tür filmleri sevme veya sevmeme nedenleri çok başka olabilir. Ancak yapılan araştırmalar, korku filmi izlemenin, zannedilenin aksine çok faydalı olduğunu söylemektedir.

 

Bilimsel araştırmalar, korku filmi izleyenlerin kalp atışlarının, kan basıncının ve solunumlarının hızlandığını kanıtlamaktadır. Hatta film bittikten sonra bu tür fizyolojik durumların etkilerinin de devam ettiği görülür. Bu nedenle yaşanan pozitif ve güzel duygular çok daha yoğun bir şekilde hissedilmektedir. Aynı şekilde yalnızca film değil yabancı dizi izleyenlerde de, eğer dizi korku barındıran bir içeriğe sahipse, bu tür durumlar görülmektedir. Korku filmlerinin veya dizilerinin bitmesinin ardından korku hissinden çok, iyi vakit geçirildiği hissi kalıyor. Bu nedenle pek çok insan yeniden korku filmi izlemek istiyor.

 

Korku Filmleri, Kötü Duyguları da Yoğunlaştırıyor

 

Her ne kadar bilimsel çalışmalar, korku filmi izlemenin hissedilen güzel duyguların daha yoğu yaşanmasını sağlasa da aynı durum tam tersi için de geçerli olabiliyor. Herhangi hoş olmayan bir olay yaşandığında, korku filmlerinin ardından süren fizyolojik etkiler nedeniyle aşırı uyarılmadan dolayı, üzüntü hissi de daha yoğun bir şekilde yaşanabiliyor.

 

Korku Filmlerini Sevmek

 

Bazı insanlar fizyolojik uyarılmalardan keyif alabiliyor. Psikolojik araştırmalar, 10 kişiden 1’inin adrenalinden hoşlandığını ortaya koyuyor. Bu nedenle korku filmlerinden zevk alanların yüksek oranda bir lunaparkta tehlikeli bir oyuncağa binmekten de zevk alacağını gösteriyor. Heyecanı seven insanların aynı zamanda korku filmlerini de sevdiği görülüyor.

 

Bunların yanında bazı insanlar ise çevresindeki gelişen bazı olaylara aşırı tepki verebiliyorlar. Yolda gördüğü olumsuz bir duruma, havanın sıcaklığına, yaşadığı küçük aksiliklere aşırı tepki veren insanlar, korku filmi izlediklerinde de aynı şekilde yoğun tepkiler verebiliyorlar. Bu nedenle gerilim oluşturan filmleri izlemekten mizaçları gereği kaçınmaları gerekiyor.

 

Olumsuz Duygular Beyinden Gitmek İstemiyor

 

Yapılan araştırmalar sonucunda insanların beyinlerindeki duygu depolama kısmında, olumsuz duyguların olumlu duygulara oranla daha kalıcı olduğu biliniyor. Hemen hemen bütün insanlar, kötü olayları hafızalarına kazınmış bir şekilde bulurken, güzel anıların hatırlanması bazen güç olabiliyor. Bu nedenle çarpıcı korku filmlerinin birçok sahnesinin akıllardan çıkmaması normal oluyor.

 

Korku filmlerinin erkeklerin kadınlardan çok daha sevdiği görülmektedir. Çünkü erkekler, toplumsal olarak daha cesur ve tehlikelerden keyif alan bir yapıda yetiştirilir. Bu nedenle korku filmlerine verilen tepkiler cinsiyete göre ayrılmaktadır. Özellikle bu durumun anlaşılması için; bir kızın korku filminden korktuğunda erkek arkadaşına sarılması örneği verilebilir. Böylece toplumdaki yetiştirme de bu şekilde açıklanır. Erkekler koruyucu olarak işlenmektedir. Bu nedenle bir erkek evde yalnızken dahi bilgisayarından hd film izleme keyfini bir korku filmi ile taçlandırabilir.

 

Korku Filmleri Hassasiyeti Azaltıyor!

 

Psikolojik araştırmalar; hassas ve kırılgan bireylerin daha fazla kırılmak istemediklerinde kendilerini korku filmleri ile tedavi edebileceklerini söylüyor. Çünkü korku filmlerindeki çaresiz kurbanlarla kendilerini özdeşleştiriyor ve kurbanın kurtulması durumda da bir rahatlama yaşanabiliyor. Özellikle çatışmalardan ve hassasiyetten kurtulmak isteyen ergenlik çağındaki gençlerin, gençlik korku filmlerinden sonra kendilerini daha iyi hissetmeleri görülüyor.

 

Korku filmleri, adrenalini ve fizyolojik olarak uyarılmayı artırdığı gibi aynı zamanda kalbi çok fazla kırılan insanların da işine yarıyor. Bu filmler, insanlarda rahatlama yaratıyor.

 

Korku filmlerini en kaliteli şekilde izlemek için buradan yararlanabilirsiniz. http://www.hddizifilmbox.com/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir