Kartonpiyer denince…

Evlerin, işyerlerinin iç dekorasyonunda kullanılan ve yalın olarak duvarın sevimsizliğini ve soğuk görünüşünü  estetik bir anlayışla ve mimari figürleri de kullanarak süslü  ve yüze gülen bir hale getirilmesinde en fazla kullanılan malzeme kartonpiyerdir. Aslında, kendi piyasasında kartonpiyer yerine poliüretan kartonpiyer olarak bilinir. Poliüretan ise, birden fazla organik  küçük molekülün bir araya gelerek  karbamat ( üretan ) bağlarıyla oluşturduğu molekül zinciridir ve plastik malzemenin atasıdır.

Poliüretanın hayatın her alanında kullanım yeri vardır.  Esnek köpükler, contalar, lastik şeritler, elastomerik tekerler ve lastikler, sentetik fiberler, halıların altındaki taban, elektronik aletlerde kullanılan sert plastik malzemeler, hortumlar v.s. bunlardan ilk akla gelenleridir.

İnşaat sektöründe özellikle iç tasarımda  poliüretan dekorasyon malzemeleri olarak kullanılanlardan başlıcaları ise poliüretan söve ve poliüretan kartonpiyer olarak bilinir. Poliüretan söve ve kartonpiyerin çok çeşitli figür ve desenlerde modelleri bulunmaktadır.  İşin ehli bir uzmandan bilgi almadan tercih yapmak ve ev ya da işyeri için en uygununu seçmek oldukça zor olacaktır. Dolayısı ile bu konularda profesyonel firmaların uzman kadrosu ile çalışmak; her zaman gerek zevkiniz için gerekse bütçeniz için en uygunu olduğundan; tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir