Kaç Gün Sigortam Yatmış Sorgulama

2015 yılına kadar ssk gün sorgulama, kaç gün sigorta yatmış gibi sorulara şuankine nazaran daha kolay cevap bulunabiliyordu. Sebebi ise Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile gerekli bilgileri almak oldukça kolaydı. Bu sistemin devre dışı bırakılması sonrasında vatandaşlar kaç gün sigorta yatmış sorusuna cevap almak için bir engel ile karşı karşıya kaldı. O da e-devlet şifresi engeli idi. Uygun bir zaman da herhangi bir PTT şubesi ve müdürlüklerine müracaat ederek e-devlet şifresi talebinde bulunabilir ve bu şifreyi rahatlıkla temin edebilirsiniz. Söz konusu e-devlet şifresini edindikten sonra kaç gün sigorta yatmış gibi bir soruya e-devlet üzerinden bu şekilde cevap bulabilirsiniz.

Vatandaş ile devlet arasında köprü görevi gören e-devlet sistemi üzerinden artık pek çok şey yapmak mümkün. Aklınıza gelebilecek ve kamu kurum ve kuruluşları üzerinden alınabilen her türlü hizmet artık e-devlet portalı üzerinden rahatlıkla ulaşılabilir bir durumdadır. Bu kolaylığın bir sebebi de internet teknolojisinin gelişmiş olmasıdır. Geliştirilen bu sistem sayesinde artık 7 gün 24 saat boyunca kamu hizmetlerini kesintisiz ve mesai saatleri derdi olmadan almak mümkün hale geldi.

edevlet

E-Devlet sistemi üzerinden verilen binlerce hizmetten bir tanesi de Sosyal Güvenlik Kurumunun çalışan vatandaşlara sunduğu kaç gün sigorta primi yatmış sorusu için hazırlanan sorgulama ekranıdır. Çalışan vatandaşlar bu sayede rahatlıkla sigorta primlerinin ödenip ödenmediğini öğrenmekte, buna göre eylem planı hazırlayabilmektedirler. 2015 yılı öncesinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile yapılabilen bu hizmet, bu tarihten sonra sadece e-devlet üzerinden ve e-devlet şifresi aracılığı ile yapılabilir hale geldi .Yani kısacası e-devlet şifresi mecburiyeti söz konusu; bu şifre olmadan sorgulama işlemini gerçekleştirmek mümkün değil.

http://www.edevletssk.org internet adresi üzerinden ilgili sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir