iPhone satışları ilk kez düştü!

Apple ; iPhone satışlarındaki düşüş nedeniyle ikinci çeyrekteki gelirlerinin %13 civarında düşük olacağını söyledi.

BBC’nin internet sitesinde yeralan haberde teknoloji devi Apple’ın ilk çeyrek satışlarının 58 milyar dolardan 50,56 milyar dolara gerilediği bilgisine yer verilirken; 2003 yılından bu yana satışlarında ilk kez düşme görüldüğü de aktarıldı.

Apple, 2016 yılı ilk çeyreğinde 51,2 milyon iphone satışı yapıldığını; 2015 yılı ilk çeyreğindeki satış rakamının ise 61,2 milyon olduğunu belirtti. Doların güçlenmesiyle satışlarda düşme yaşayan Şirketin satışlarının en fazla düşüş gösterdiği ülke %26’lık düşme oranıyla Çin oldu.

Ocak ayında Apple, iPhone siparişlerinde tarihinde ilk kez çok yavaş bir yükselme trendi gördüğüne dair uyarıda bulunarak 2. çeyrek geliri için tahminlerini aşağı çekmişti. Akıllı telefon satışlarındaki düşük büyüme nedeniyle sektördeki tüm şirketler yeni teknolojik ürünler konusunda araştırmaya yöneldi. Apple’ın bir artısı App Store, Apple Pay ve Apple Music gibi yan hizmet birimleriyle öne çıkması idi. Hatta bu bölümündeki büyüme oranı 2016 yılı ilk çeyreğinde geçen sene aynı döneme kıyasla  %20 oldu. Yalnız burada da  Apple, Çin devletinin getirmiş olduğu ; Çinlilerin ulaşabildiği içeriklerin  saklandığı sunucularının Çin’de bulunma zorunluluğu kanunu nedeniyle tehdit altında. Sonuç olarak Apple’ın iBooks ve iTunes film hizmeti Çin’de kapanmış durumda. Şirket ise, bu hizmetlere girişin tekrar sağlanacağını ümit ediyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir