iPhone Satışları Düştü!

Apple’a en çok kazandıran ürünü iPhone’dan büyük darbe… Apple, en büyü mobil pazarında beşinci sıraya düştü. İşte detaylar…

2003 yılından bu yana iPhone satışlarında ilk defa düşüş oldu. Her yıl elde ettiği satış rekorları ile parmak ısırtan iPhone’un satışlarındaki ciddi düşüş Apple’ın gelirinde büyük gerilemeye yol açtı. geçen yıl ile kıyasla Apple, çeyrek bazında kâr olarak 3.5 milyar dolar geriledi.

iPhone satışlarının en çok gerilediği ülke ise Çin oldu. Mobil dünyasının en büyük pazarını oluşturan Çin’de iPhone satışları bir önceki döneme göre yüzde 26 geriledi. Bu durum Apple’ın mobil rekabette gerilere düşmesine neden oldu.

iphone-6s-13

Counterpoint Araştırma tarafından yayınlanan rapora göre artık Apple, Çin’in en büyü beşinci akıllı telefon üreticisi… Rapora göre Apple’ın pazar payı yüzde 12’den yüzde 10.8’e geriledi. Tam bir yıl önce Apple, Çin’in bir numaralı akıllı telefon üreticisiydi.

Peki İlk Dörtte Kimler Var?

İlk dörde baktığımızda ise Çinli üreticileri görüyoruz. Huawei yüzde 17.3 ile ülkenin en büyük üreticisi konumunda. Sıralama Vivo, Oppo ve Xiaomi şeklinde sürüyor. Bu şirketler arasında özellikle Oppo son dönemde pazar payını ikiye katları ve yüzde 11 seviyelerine çıkardı. ilk 5’te yer alan Çinli üreticiler, ülkedeki mobil pazarın yüzde 53’lük dilimini kaplıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir