iOS Nükleer Fizik Profesörü Oldu!

iOS işletim sistemi bilim dünyasında çok büyük bir tartışmanın temeli olmak üzere. Yeni Zellanda’da bir üniversitede görevli olan bilim insanı Christoph Bartneck, hiç bir bilgisi olmadığı halde nükleer fizik konusunda bir makale yazdı. Ancak bu makaleyi iOS’un otomatik tamamlama özelliğinde yararlanarak tamamladı.

Bilim insanı Bartneck’ın anlattığına göre tamamen saçmalık olan bu makaleyi oluşturmak için atomik, nükleer fizik, elektron gibi kelimeler yazdı ve iOS’un kendisine önerdiği cümlelerle rastgele onay vererek makaleyi kısa sürede bitirdi.

Bartneck, daha sonra bu makaleyi sahte bir isimle ABD’deki bir bilimsel komiteye gönderdi ve aldığı cevap karşısında çok şaşırdı. Çünkü komite, bilim insanını makalesini sunak için nükleer fizik konusundaki çok önemli bir konferansa çağırdı.

Makalesini süslemek için çizimler de kullanan bilim insanı bu çizimleri internetten alıp çizimlere dair metinleri de Wikipedia’daki Nükleer Fizik maddesinin içinden rastgele seçti. Bilim insanı Bartneck, konferansa katılmayacağını ancak iOS’ın otomatik tamamlama özelliğini ciddi bir bilimsel kurumunu dahi kandıracak kadar başarılı olduğunun altını çizdi.

Bilim dünyası bu durumu tartışırken, ödevlerini ve projelerini kısa yoldan bitirmek için bu yola başvurabilecek sayısız üniversite öğrencisinin bu yöntemi kullanmaya kalkışması endişe yaratıyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir