İnternetten Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?

Günümüzde teknolojik gelişmelerle beraber internet dünyası da bir o kadar önem kazanmıştır. Çünkü insanlar akıllı telefonlarından, bilgisayarlarından veya tabletlerinden internet üzerinden neredeyse istedikleri her bilgiye ulaşmakta, alışveriş yapabilmekte, banka hesaplarını kontrol edebilmekte, oyun oynayabilmekte ve insanlarla iletişime geçebilmektedir. İnternet sayesinde birçok işlemin çok daha kolay bir hal alması ise insanların internete daha fazla yönelmesini sağlamıştır. Bu yönelişlerin arasında en çok tercih edilen ise internetten yapılan alışverişlerdir. İnsanlar istedikleri her ürünü ve hizmeti internet üzerinden satın alabilirler. Ancak bunu yaparken bazı güvenlik sorunlarına dikkat etmeleri gerekir. Aksi takdirde internette kredi kartı bilgilerinin ve diğer özel bilgilerin dolaşması sıkıntı yaratabilir.

Online alışverişlerde farklı ödeme seçenekleri yer alsa da bunlar arasında en çok tercih edileni kredi kartı kullanılmasıdır. Online alışverişlerde kredi kartı bilgilerinin çalınmaması için çeşitli güvenlik aşamalarına dikkat etmek gerekir.

Sanal Kart Kullanmak

Öncelikle internetten alışveriş yapılacağı zaman eğer güvenliğinden emin olunmayan bir site ise kredi kartı yerine sanal kart kullanılmasında fayda vardır. Bu sanal kartlar, yalnızca bir pin kodu ile ödeme yapmakta ve herhangi bir bilginin çalınmaması için büyük fayda sağlamaktadır. Günümüzde bu sanal kartlar arasından en fazla güvenli olanı ise astropay karttır. Bu kart, satın alan kullanıcıya gönderilen pin kodu ile alışveriş yapılmasını sağlar. Özellikle yurt dışında çok yaygın bir şekilde kullanılan astropay kart satın almak isteyenler, internet üzerinden bu alanda hizmet veren ve satış gerçekleştiren astropaykart.com.tr adresine başvurabilirler. Bu satışı gerçekleştiren başka siteler de mevcut olmasına rağmen güvenli astropay kart satışını bu resmi site gerçekleştirmektedir. Böylece internet ortamında kredi kartı bilgileri gizlenmiş olur.

Astropay kart, geçerli olduğu yüzlerce online alışveriş sitelerinde bir ön ödeme sağlayan sanal bir karttır.

Sanal kart ile yapılan online alışverişlerde sayfa linkinin “http”den “https” ye dönüp dönmediğine dikkat edilmelidir. Alışveriş yapılan sitelerin ödeme sayfasına gidildiğinde, ödeme işlemlerinin şifrelenmiş bir alanda yapılır olması gerekmektedir. “s” takısı da bunun göstergesidir. Ayrıca alışveriş yapılacak sitede güvenlik sertifikasının olup olmadığının kontrol edilmesi de gerekir. Adres çubuğunda veya tarayıcı çubuğunda görülen küçük bir kilit işareti bu sertifikanın olduğunun göstergesidir.

Alternatif Ödeme Sistemlerini Kullanmak

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde eğer astropay gibi sanal bir kart tercih edilmiyorsa, alışveriş sitesi güvenlik sertifikası sunmasına rağmen de şüphe devam ediyorsa bunun için paypal veya webmoney gibi alternatif ödeme yöntemleri de tercih edilebilir. Bu tür sistemler %100 bir koruma sağlamasa da kredi kartı bilgilerinin güvende olmasını sağlar.

Herkese Açık Kablosuz Ağlar ve Ortak Bilgisayar Kullanılmamalı

İnternet üzerinde faaliyet gösteren dolandırıcılar, kullanıcıları bankaların sitelerine çok benzeyen web sitelerinin içerisine çekerler. Bunu yaparken de çeşitli casus yazılımları kullanırlar. Bu siteler, insanların kişisel bilgilerini ve banka bilgilerini çalmak için düzenlenmiş sahte sistemlerdir.

Herkese açık olan bir web ağından internete bağlıyken ve ortak bilgisayar ağına ait bir bilgisayardan işlem yaparken kart bilgilerinin ve şifrelerin çalınma olasılığı çok daha yüksektir. Özellikle bu tür bilgisayarlarda veya web ortamlarında özel işlemlerin yapılmamasına özen gösterilmelidir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir