İnternetten Alışveriş Yaparken Kullanıcı Yorumlarının Önemi

Günümüzde akıllı cep telefonu kullanımının artması ve internete her şartta giriş yapılabilmesiyle birlikte, internetten alışveriş yapan insanların sayısında da artış gözlenmiştir. Birçok kişi satın alacağı ürünü sürekli elinin altında olan cep telefonlarıyla rahatlıkla yapabilmektedir.

E-ticaret sitelerindeki ürün yelpazesinin genişliği, yapılan kampanyalar ve promosyonlar online alışverişleri de arttırmaktadır. Ayrıca e-ticaret sitelerinde bulunan firmaların web sayfalarında ürün karşılaştırma butonlarının yanı sıra kullanıcı yorumlarının ve kullanıcı tavsiyelerinin de bulunması, mal veya hizmet alacak müşteriler için önemli bir kıstas olmuştur.

Kullanıcı yorumlarını ve tavsiyelerini okuyan tüketiciler, alacakları ürünlerin daha önce bizzat kullanmış kişilerin ağzından ve tarafsız bir şekilde artılarını, eksilerini, kalitesini, kullanım rahatlığını, herhangi bir sorunla karşılaştıklarında satıcı firmanın tutumunu vb. konular hakkında daha doyurucu bilgiler edinmektedir.

Mesela, cep telefonu almak isteyen bir tüketici e-ticaret sitelerinin herhangi birinde yorumlar kısmına bir soru sorduğunda, o siteyi takip eden birçok kişiden bilgi alabilmektedir. Böylece alacağı ürün hakkında, daha önce kullanan kişilerin doğru ve tarafsız yorum yaptıklarını düşündüğü için edinmiş olduğu bu bilgiler alışveriş ve marka tercihini olumlu ya da olumuz etkileyebilmektedir.

Cep Telefonları Kullanıcı Yorumlarını Görmek İçin Tıklayınız.

Diyelim ki bir kişi Samsung Galaxy S7 ve Samsung Galaxy S6 cep telefonun karşılaştırmasını yapmış fakat karar vermekte zorlanmıştır. Kesin kararını verebilmek için tercih ettiği bir firmanın e-ticaret sitesinde şöyle bir soru sorduğunda aldığı cevaplar onu hayli rahatlatacaktır.

Tüketici: “Merhabalar, yeni bir cep telefonu almayı düşünüyorum ve Samsung’un iki modeli arasında kararsız kaldım ve kullanım açısından hangisinin daha iyi olduğunu merak ediyorum. Acaba Samsung Galaxy S7 mi veya Samsung Galaxy S6 mı? Daha kullanışlı, bilgi verirseniz sevinirim ”

Yorum yapan diğer müşteri: “Galaxy S7, Galaxy S6’dan daha iyi yeteneklere sahip, suya ve toza karşı daha dayanıklı ve kamerası S6’ ya göre çok daha iyi performans gösterir. Selfi çekiminin de daha net ve parlak olmasını istiyorsanız Galaxy S7 çok daha kullanışlı. 2 aydır kullanıyorum ve çok memnunum. Herkese tavsiye ederim.”

Bir diğer kullanıcı yorumu: “Samsung Galaxy S7 cep telefonun hem kendime hem de eşime aldım. Çok şık ve zarif bir telefon. Galaxy S6’ya göre işlemci hacmi daha gelişmiş, son teknoloji harikası, kamerası ise çok net ve parlak fotoğraflar çekmenizi sağlar. Ayrıca “X firması” kargo ücreti dahi ödemeden bir gün içinde teslim etti. Çok memnunum.”

Bu ve benzeri yorumları okuyan tüketiciler de önerilen markayı alma eğilimi gösterecekler ve tavsiye edilen “X Firması” ndan alışverişlerini gerçekleştireceklerdir.

Bu sebeple, internet sitelerinden alışveriş yapan tüketicilerin yaptığı yorum ve tavsiyeleri hem alıcıları hem de e-ticaret üzerinden mal ve hizmet satan firmaların durumunu oldukça etkilemektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir