İnternet Hızını Doğru Ölçmek İçin Gerekenler

Kullanıcılar internet hızını ölçmek için Speedtest uygulamasını kullanıyor. Doğru bir şekilde internet hızının ölçülmesini sağlayan bu uygulama, zaman zaman kullanıcı kaynaklı bazı nedenlerden dolayı hızı yanlış gösterebiliyor. Bu nedenle bazı adımların doğru bir şekilde izlenmesi gerekiyor.

1.Modemin yeniden başlatılması

Modem, uzun bir süre kesintisiz bir şekilde çalışır. Bu nedenle işlemcisi ve RAM’i yorulabilir. İnternet hızı ölçülmeden önce modemin kapatılıp açılması doğru sonuç alınmasını sağlar.

2. Başka cihazlar bağlı olmasın

Modem yeniden başlatıldıktan sonra internete yalnızca internet hızı ölçülecek olan cihazlar bağlı olsun. Yoksa diğer cihazlar da aynı modeme bağlanır ve internet hızının doğru bir şekilde ölçülmesini engeller.

3. Cihazın yeniden başlatılması

Modemin yanında test yapılacak cihazın da tam performanslı bir şekilde çalışması için yeniden başlatılmasında fayda vardır.

4. Antivirüs uygulaması devre dışı

Eğer internet hızı PC veya Android cihazdan ölçülecekse mutlaka antivirüs yazılımının devre dışı bırakılması gerekiyor.

5. Önbellek temizlenmeli, eklentiler devre dışı bırakılmalı

İnternet hızının testi, tarayıcı üzerinden yapılacaksa Google Chrome kullanılması gerekir. Google Chrome üzerinden internet hızı testi yapılmadan önce önbellek temizlenmeli ve yüklü olan eklentiler devre dışı bırakılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir