İnternet Çağında Gazetecilik

Teknolojik gelişmeler ve internetin insan hayatındaki yeri nedeniyle birçok alan sanal alemde faaliyet göstermeye başlamıştır. Bunların başında da gazetecilik ve medya gelir. Çünkü sosyal medya paylaşım platformları, internet haberciliği ve daha nicesi; geleneksel gazeteciliği yani basılmış gazetelerin okunma oranını bitirme noktasına getirmiştir. İnsanlar internet üzerinden anlık haber alarak, ülkedeki ve dünyadaki tüm gelişmeleri aynı anda takip etmeyi istemektedirler. Çünkü devir hız ve bilişim devridir. Bu nedenle gazetecilik internet ortamında gelişirken; basılı medyada önemini yitirmeye başlamıştır.

  HABER ALMAK DAHA KOLAY 

İnsanlar, güncel haber sitelerinden haber alarak, bütün olayları anında öğrenmek bu olaylara anında tepki göstermek isterler. Bilgi, dünya genelinde çabuk ulaşılan ve çabuk tüketilen bir hal almıştır. Gazeteler yani haber siteleri de bilgi alma amacıyla başvurulan kaynaklar olmasından dolayı, insanlar bu mecrayı da kısa sürede benimsemiş ve bilgiye ulaşmanın kolaylığı sayesinde daha gelişmiş bir iletişim ortamı oluşmuştur.

Ulusal alanda hizmet veren ve Türkiye’nin önemli gündem olaylarından oluşan haberleri sunan internet siteleri, genel olarak tüm ülkeyi ilgilendiren bir hizmet sunarlar. Ancak insanlar bazen yalnızca yaşadıkları bölgeden veya şehirden haber almak ister, buralardaki her önemli olaya tanıklık etmek ister. Bunun için de internet alanı sayesinde bölgesel habercilik başlamıştır. Geleneksel habercilikte oldukça zor olan bu sistem, internetin kolaylığı, düşük maliyeti ve ulaşılabilirliği nedeniyle kısa sürede büyük bir yol katetmiştir. Bu alanda başarılı örnekler arasında ise urfa haber 24 gelmektedir. Şanlıurfa’daki tüm önemli olaylardan, yeni projelerden, devlet bilgilendirmelerinden, sınavlardan, seçimlerden, ildeki her türlü hadiseden haberdar eden bu site; diğer şehirlerin bölgesel habercilik alanında örnek almaları gereken bir yapı oluşturur. Ayrıca site bünyesinde birçok kategoriden haberler yer almakta ve insanların ilgisini çeken birçok önemli gündem haberleri de bulunmaktadır. Böylece hemşeriler birbirlerinden uzak kalmamış, Urfa’da olan herşey haber edilmiş olur. Bu da bir şehrin gelişimine katkı sağlayan en önemli unsurlardan bir tanesidir.

Urfa haberleri diyerek birçok sayfa arasından arama yapılması yerine, bir site üzerinden gerekli olan herşeye ulaşılması çok daha basittir. İnsanlar kendi yaşadıkları şehirde ve memleketlerinde ne olup bittiğini bilerek hayatlarına daha doğru yön verebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir