İlk İnternet Sitesi 25 Yıl Önce O Gün…

İlk web sayfası olarak tarihe geçen ve web duayeni olarak da bilinen Tim Berners Lee tarafından oluşturulan info.cern.ch adresine sahip bu sayfa, tam 25 yıl önce 20 Aralık 1990 tarihinde aktif hale getirilmişti. Söz edilen sayfaya 1991 Ağustos ayına kadar sadece CERN ağına kayıtlı olanlar erişmişti.

 

Temel olarak hiper metin tabanlı olan proje nasıl işler sorusuna yanıt vermekten başka bir işleve sahip olmayan bu sayfa günümüzde her alanda kullanmakta olduğumuz “İnternet” adlı projenin temelleridir.

 

ilk-internet-sitesi

Peki ilk web sitesini geliştirenler şimdi ne haldeler? Tim Berners-Lee, aynı şekilde web ile yakından ilgileniyor. World Wide Web Consortium yöneticisi olan Berners-Lee, devlet sansürüne ve ağ tarafsızlığına zarar veren operatörlere karşı açık web’i korumak adına savaş veriyor. CERN ise hala ağ araştırmaları yürütmesinin yanında partiküller çarpıştırması ile gündeme gelmekte.

 

25 yıl sonra baktığımızda gelinen nokta son derece etkileyici. Artık bir grup dokümandan daha çok, ortama dönüşen web’e bilgisayar haricinde telefon, tablet, saat, televizyon, araba, hatta çeşitli ev eşyalarından erişmek mümkün hale geldi… Fakat bu değişimler Web’i değiştirmedi, hala özünde aynı. Bu ortam oluşumu ardından kısa sürede küresel olarak bilgi paylaşma aracı haline geldi. 25 yıl içinde bu kadar değişen bir ortamın bir sonraki 25 yılda devrim niteliğindeki değişimlerini düşünmek pekte güç değil…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir