İkinci El Otomobil Sektöründe Kontrol

Günümüzde ikinci el araç alıp satmak oldukça revaçtadır. İnsanlar sıfır araç almak için yeterli ekonomik düzeye sahip olmadıklarında veya böyle bir harcamayı fuzuli gördüklerinde ikinci el araç almayı tercih ederler. Ancak bu araçlar alınırken de birçok konuda dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde araçlara ederinin üstünde bir ücret ödenmekte hatta sorunlu araçların satışı gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle oto ekspertiz olarak hizmet veren firmalardan yararlanılması gerekmektedir. İkinci el araçlar önceden kontrol edilmesi ve detaylı incelemesi yapılmalıdır.

İkinci el araç almadan önce tüm incelemeler yapılmalıdır. Ekspertiz tarafından incelemesi yapılmalıdır.

Oto Ekspertiz Detayları

Öncelikle ruhsattaki motor ve şase numaralarının aynı olup olmadığı da kontrol edilmelidir. Eğer numaralar aynı değilse otomobilin çalıntı olma ihtimali vardır. Bu tür bir sorunla karşılaşılırsa hem verilen paradan olunmakta hem de hukuki herhangi bir iddiada bulunmak imkansız hale gelmektedir. Bunların yanında otomobilin sicilinin araştırılmasında da fayda vardır. Alınması planlanan ikinci el araba mutlaka önceden denenmelidir. Bu durumda aracın gündüz gözüyle incelenmesi daha mantıklı olacaktır. Araç alınırken kesinlikle aceleci davranılmamalı ve araçlar güzel bir şekilde incelenmelidir. Araç sahibine merak edilen ve gerekli tüm sorunların sorulmasından çekinilmemelidir. Üstelik araç almaya giderken kimse tek başına gitmemeli, özellikle yanında bu işten anlayan bir arkadaşını veya tanıdığını götürmelidir.

İncelemeye aracın dış kısmından başlanabilir. Çürük, çizik veya pas var mı kontrol edilir. Otomobil hatlarında bir sorun olması, daha önce onarım gördüğünün bir kanıtıdır. Bunların yanında kilitler, camlar ve kapı kolları mutlaka kontrol edilmelidir. Gözardı edilen bu tür küçük ayrıntılar, sonradan büyük sorunlar oluşturabilir. Otomobil kontrolünden anlamayan insanlar için bazı püf noktaları vardır. Bunlardan bir tanesi, aracın dört köşesinden sallanmasıdır. Eğer aracın süspansiyonu sağlamsa, araç birkaç kere sallandıktan sonra kendiliğinden duracaktır. Otomobile uzaktan bakıldığında da eğer bir yamukluk varsa, büyük ihtimalle aracın süspansiyonunda sıkıntı vardır. Lastikler de kontrol edilmelidir, lastiklerin aynı marka olmasına dikkat edilmelidir. Aracın direksiyon sistemindeki sorunun anlaşılması için şöyle bir yöntem mevcuttur. Araçtaki direksiyon sistemi kontrol edilirken başınızı camdan çıkarıp direksiyonu çevirdiğinizde tekerleklerin hemen tepki verip vermediği kontrol edilmelidir. Eğer tekerlekler hemen tepki vermiyor ve aradan 3-4 saniye geçiyorsa, aracın direksiyon sisteminde ciddi bir hata vardır demektir.

Oto Expertiz

Bir aracın, tüm bu işlemlerinin dışında pek çok açıdan incelenmesi gerekir. Bir arabanın her noktasının her teknik özelliğinin sağlamlığının ve kullanımının kontrol edilmesi gerekir. Ancak her insan tüm bu konular hakkında bilgi sahibi değildir. Bu nedenle araçların tüm detaylarının kontrol edilmesi için kesinlikle oto ekspertiz tarafından destek alınması gerekir. İstanbul oto ekspertiz alanında hizmet veren önemli firmaların yetkilileri, insanların araçlarda tüm kontrolleri kendileri yapmak istediklerinde büyük sorunlarla karşılaştıklarını ve sorunlu araçları satın aldıklarını belirtmişlerdir. Bu nedenle her ikinci el otomobil alımında öncelikle detaylı bir kontrol yapılması gerekir.

Oto Ekspertiz Hakkında Daha Detaylı Bilgi Almak için Buraya Tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir