Hoşgeldin macOS Sierra!

WWDC 2016’daki beklentilerden biri de Apple’ın Macbook ve iMac’te kullanılan işletim sistemi Mac OS X’in adında değişikliğe gitmesiydi. Apple’ın kıdemli başkan yardımcısı ve yazılım mühendisi olan Craig Federighi Apple etkinliklerinin en eğlenceli yüzlerinden biri. Mac OS X ve iOS işletim sistemlerini tanıtımını üstlenen Federighi, kendine has üslubuyla tanıttı Mac OS X’i… Aslında artık Mac OS X demek yanlış… Bir yerlerde yanlış olduğunu Apple’da anlamış olacak ki tüm işletim sistemlerinin uyum içinde gitmesi için masaüstü işletim sisteminin adını macOS olarak değiştirdi.

macOS Sierra’nın Özellikleri

Peki isim değişikliği harici ne var? En büyük özellik elbette Siri’nin artık macOS’ta da olması. Tıpkı kullanıcılar gibi Siri’de bu durumdan oldukça memnun gibi görünüyor. Etkinlikte Craig Federighi Siri ile bir demo çalışması yaptı ve onun Mac bilgisayarlar ile ne kadar da uyumlu çalıştığını kanıtladı. Siri’ye sorarak en son açtığınız dökümanları bulabilir, web üzerinden arama yapabilir ve müzik listelerinizi açmasını isteyebileceksiniz.

Apple Events - WWDC Keynote June 2016 - Apple.mp4_002694762

Bir diğer özellik ise Mac’ler ile Apple Watch, iPad ve iPhone arasındaki iletişimin daha da güçlendirilmiş olması. Örneğin iPhone üzerinden ya da iPad üzerinden kopyaladığınız bir metini Mac’inze istediğiniz alana kolayla yapıştırabileceksiniz. Ayrıca kolunuzdaki Apple Watch’a gerekli özelliği tanımladıktan sonra Mac’inizi şifre girmeden kolayca açabileceksiniz.

Apple Events - WWDC Keynote June 2016 - Apple.mp4_002346092

Ve Apple Pay’de artık Mac’lerde… Mac cihazınız aracılığıyla Apple Pay’den alışveriş yapabileceksiniz. Bir çok alışveriş sitesi Apple Pay ile öde özelliğini bünyesine katmış. Yapmanız gereken şey bu özelliği kullanmak. Alışveriş yaparken “Apple Pay ile Öde” seçeneğini seçtiğinize iPhone’nunuza bir uyarı geliyor, siz TouchID’niz ile bu uyarıyı onaylıyorsunuz ve o çok istediğiniz ürün artık kargoya verilmek için paketleniyor. İşte bu kadar basit…

Safari ve Finder’de bulunan Tab özelliği artık her uygulamada olacak. Bizim en beğendiğimiz özelliklerden biri de “Picture in Picture” özelliği oldu. Bu özellik sayesinde nette izlediğiniz bir videoyu küçük bir ekran ile masaüstüne taşıyabiliyorsunuz. Videonun altında yer alacak olan Picture in Picture tuşuna basmanız yeterli olacak. Böylece bir yandan videoyu izlerken bir yandan da işinizi yapabiliyorsunuz.

Apple Events - WWDC Keynote June 2016 - Apple.mp4_002650829

macOS Sierra ne zaman çıkacak?

Apple diğer işletim sistemlerinde olduğu gibi macOS Sierra’yı da geliştiricilere açtı. Temmuz ayında tüm kullanıcılar için beta sürümü piyasaya sürülecek olan macOS Sierra’nın kararlı sürümü sonbaharda gelecek.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir