Havalimanı Transfer Hizmetinin Yeni Adı: Shuttle

İngilizce’den hayatımıza giren birçok kelime var. Bunlardan birisi de: Shuttle… Daha çok havalimanı otel transfer firmalarının kullandığı bu hizmet, aslında bizim dilimizde bir nevi servis ya da yolcu servisi anlamına gelmektedir. Elbette bunun daha lüks versiyonu olarak kullanılan bu kelimenin İngilizce’den çeviri yaptığımızda kullanılan birkaç karşılığı şu şekilde olmaktadır: iki yer arasında sürekli sefer yapan yolcu aracı, servis aracı

Görüldüğü üzere, en net karşılıklarından birisi olan servis aracı tabirinin ülkemizde ilgili firmaların kullanmamasının sebebinin diğerini söylemenin kulağa daha hoş gelmesi ve pahalı bir hizmeti ifade etmesi olabilir.

Havalimanı Otel Transfer Mi Shuttle Mı?

Havalimanı transfer firmaları shuttle hizmetini uçak yolculuğu yapan üst düzey kişilere veriyorlar. Aslında üst düzey kelimesini ödeme gücü olan diye çevirsek daha iyi tabir etmiş oluruz. Çünkü kimi yerde taksi ücretinden biraz daha pahalıya gelen bu ücretleri ödeyebilmek için çok üst düzey bir gelir sahibi olmaya da gerek yok. Shuttle hizmetlerinde önceden rezervasyon yapmak önemli. Çünkü taksi gibi ben geldim araç gönderin tarzıyla çalışmıyor bu firmalar. Örnek vermek gerekirse Antalya‘ya uçak yolculuğunuz var ve gitmeden önce bir shuttle firmasıyla anlaşıyorsunuz. Akabinde uçağınız indiğinde ilgili firmanın aracı sizi kapıda bekliyor oluyor. Ve bu şekilde gideceğiniz yere rahat bir şekilde gidiyorsunuz. Hem de bilmediğiniz bir şehirde trafik, yol bulma gibi dertlerle uğraşmıyorsunuz. Ek olarak; ödeyeceğiniz fiyatı net olarak biliyorsunuz.

Birçok bankanın da business kart kullanıcılarına uygun fiyatlarla verdiği bu hizmet özellikle yurtdışından gelen turistler tarafından da tercih edilmekte. Kendilerini yolma konusunda ünü yurt dışına taşmış olan kötü niyetli taksi şöförleri yerine ne kadar para ödeyeceğini bilen turistler, bu hizmeti daha güvenilir buluyor. Son yıllarda uçak firmalarının da el attığı bu sektör her geçen gün ciddi oranda büyüme kaydetmekte.

Uzun lafın kısası ister havalimanı otel transfer diyin ister servis aracı isterseniz de shuttle, bu hizmet eğer bilmediğiniz bir yeri ziyarete gidiyorsanız sizin için faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir