Hacker’lar Monitörleri Dahi Hackleyebiliyor!

ABD’deki bir sunumda hackerların monitörleri daha hackleyebildikleri ve kontrol edebildikleri ortaya çıktı. İşte detaylar…

Bu zamana kadar monitörlerin bilgisayara bağlı olmadığı sürece hiçbir fonksiyonunun olmadığını, bağlı olduğunda ise yalnızca kasadan gelen verileri ekrana yansıttığını zannederdik. Ancak yapılan araştırmalar gösterdi ki durum hiçte öyle değil. Çünkü hackerlar monitörlerdeki pikselleri dahi ele geçirerek kullanabiliyormuş.

hacker-malware

Columbia Üniversitesi’nden araştırmacı And Cui, Las Vegas’taki Def Con hack konferasında yaptığı sunumunda “İnanmayacaksınız ama monitörünüzü hackleyebiliriz. Ekranınızdaki piksellere çok fazla güvenmeyin” dedi.

Cui, hackerların kullanıcıları zararlı sitelere yönlendirdiğini ve daha sonra monitördeki parlaklık gibi basit ayarları değiştirerek bunların ardına komutlar yerleştirdiğini belirtti. Bu komutlar sayesinde hackerlar, bilgisayar kasasını ele geçirebiliyor. Cui, bu yöntemle bir bilgisayarda aslında olmayan şeylerin bile kullanıcılara gösterilebildiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir