Google’ın kurucu ortağından uçan araba

Russia Today/ Google’ın kurucu ortağı Larry Page 2 ayrı uçan araba çalışması için 100 milyon dolar harcadı. Dünyanın en zengin 12. kişisi olan 43 yaşındaki milyarder, 2010’da yeni kurduğu Zee.Aero’nun da bireysel sponsoru. Zee.Aero’nun ofisi ise Google’ın Mountain View’daki genel müdürlüğünün yanında.

Zee.Aero elektrikle çalışan ve helikopter misali dikey olarak kalkıp konabilen küçük uçaklar geliştirmek üzerine çalışıyor. Şirketin mühendisleri iki adet prototip geliştirdiler ve test ediyorlar. Page, aynı zamanda uçan araba konusunda rakip Sebastian Thrun’ın  Kitty Hawk’ına da yatırım yapıyor. Sebastian Thrun ise Google X’in yani Şirketin araştırma bölümünün kurucusu. Ofisi Google’ın genel müdürlüğü yanında olan  Kitty Hawk da kendi tasarımı olan uçan araba geliştiriyor. Google bu iki hava taşıtı şirketini de finanse etmiyor. İşadamının kişisel hava taşıtına olan ilgisi ise interneti de aşarak Alphabet’in teslimat drone’ları ( insansız hava aracı ), kendi kendine giden arabalar ve ömür uzatma teknolojisi işlerine benzer iş geliştirme üzerine hırsını vurguluyor.

Yukarda bahsi geçen projeler, uçan araba üzerine pek çok proje geliştiren Şirketin sadece iki projesini oluşturuyor. Dikey olarak kalkıp iniş yapabilen küçük otomatik jetler, kısa mesafeler arasında, talep üzerine ulaşım servisi olarak, yolcu taşıma üzerine tasarlanmış.

Her ne kadar yolcu taşımaya başlamadan önce hala belirgin teknikî, denetimsel ve ticari engeller olsa da, hesaplama ve akü teknolojileri bu motorları gittikçe akla yatkın hale getirmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir