Facebook İnternet Hizmeti Mısır’da Yasaklandı!

Dünyanın en fazla kullanılan sosyal medya ağları arasında yer alan ve 1.59 milyar kullanıcıya sahip olan Facebook, bazı ülkelerde sorun yaşamaya devam ediyor. Facebook’un internet sağlayıcısı Mısır’da yasaklandı.

Ekim Ayında Başlamıştı!

Facebook tarafından ücretsiz internet hizmeti sağlayıcısı uygulaması Mısır’da Ekim ayından itibaren başlamıştı. Facebook, bu hizmet ile birlikte Mısır halkına ücretsiz olarak internet sağlamıştı.

Mısır hükümeti, Facebook’un ücretsiz internet hizneti sağlayıcısı uygulamasını 30 Aralık günü askıya aldığını duyurmuştu. Bu hizmete sadece Etisalat operatörünü kullanan kullanıcılar sahip olmuştu ve 2 ay boyunca kullanmıştı.

Güvenlik Gerekçesi!

Mısır hükümeti yaptığı son açıklama ile Facebook’un ülke sınırları içerisinde güvenlik dengelerinin korunması yönündeki talebe karşılık vermemesiyle hizmeti ülkenin tamamında yasakladığını duyurdu.

Reuters Haber Ajansı’nın geçtiği bilgiye göre yasağı Mısır İletişim Bakanlığı Sözcüsü Mohamed Hanifi açıkladı ancak yasağın sebepleri ile ilgili ayrıntılı bilgi vermedi. Bu durum da başka sebeplerin de yer aldığı ihtimalini güçlendirdi.

Facebook kanadında ise, sağlanan ücretsiz internet hizmetinin GSM ve internet operatörlerini zor durumda bırakması nedeniyle hükümetin bu yönde karar aldığı görüşü hakim.

Sonuç olarak Facebook’un ücretsiz internet hizmeti sağlayıcısı uygulaması Mısır’da tamamen yasaklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir